Promocja książki artystycznej „W. Historie pisane wodą” Iwony Bolińskiej-Walendzik

Promocja książki artystycznej „W. Historie pisane wodą” Iwony Bolińskiej-Walendzik

- Kategoria: Kultura
0

historie-pisane-woda

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na promocję książki artystycznej W. Historie pisane wodą Iwony Bolińskiej-Walendzik.

Gość specjalny: Tomek Ratajczak FlyingFish Letterpress

Prowadzenie: Monika Stępień

14 stycznia /czwartek/ 2021 r., godz. 17.00

https://www.facebook.com/pg/WBPOlsztyn

 

  1. historie pisane wodą to bibliofilska art-książka, wybór dziewięciu krótkich opowieści Iwony Bolińskiej-Walendzik. Dziewięć historii pisanych wodą: kroplą rosy, wodą jeziorną, roztworem zwanym wodą morską, wodą ognistą. Szerszy zestaw prozy poetyckiej autorki ukazał się w piśmie „Borussia” (57/2016). Kazimierz Brakoniecki określił go nazwą „metafizyka miejsca”.

Publikacja jest wyjątkowa, wykonana tradycyjnymi technikami drukarskimi. Pomysł projektu typograficznego, skład i druk ręczny to dzieło Tomka Ratajczaka z autorskiej pracowni FlyingFish Letterpress z Bielska-Białej. Została ona sklejona i zszyta przez Marka Gryza – „Tekturowego oprawcę” z Warszawy.

Książka została przygotowana w nakładzie 99 ręcznie numerowanych i podpisanych egzemplarzy. Publikacja ręcznie złożona to rzecz unikatowa i wartościowa na rynku wydawniczym, której wartości bibliofilskiej dodaje artystyczne opracowanie typograficzne i niski nakład.

 

Iwona Bolińska-Walendzik – doktor sztuk plastycznych. Zajmuje się batikiem, witrażem, projektowaniem graficznym. Publikowała w „Gazecie Olsztyńskiej”, „VariArcie”,  „Almanachu” SPP Oddział Olsztyn (2015 i 2018) oraz „Borussii” (2016), autorka książki „Five o’clock in Olsztyn” (2019). Zawodowo związana z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie.

 

Tomek Ratajczak z autorskiej pracowni FlyingFISH Letterpress, która działa w Bielsku-Białej od 2017 roku. Zajmuje się projektowaniem typograficznym i składem ręcznym. Kurator wystawy „LemPress” w ramach Międzynarodowego Projektu Typograficznego 2020.

Motorem do powstania pracowni FlyingFISH Letterpress było zamiłowanie do litery, zanikających technik druku i rzemiosła, które ginie we współczesnym zdigitalizowanym świecie.

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Policjanci zatrzymali osobę podejrzewaną o związek z napadem na kantor w Olsztynie

Policjanci z Komendy Miejskiej w Olsztynie zatrzymali na