Kultura

Inauguracja XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Rusza XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Miejsce na czasie”! 8 maja 2024 roku oznacza początek niezwykłego tygodnia dla miłośników literatury i kultury czytelniczej – XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który zbiega się z obchodami Dnia Bibliotekarza.

W tym wyjątkowym dniu Wojewódzka Biblioteka Publiczna ogłasza uroczystą inaugurację Wojewódzkiego Programu Czytelnictwa. Niech ta inicjatywa stanowi manifest dla wszystkich, którzy kochają książki i pragną dzielić się swoją pasją z innymi.

Jednym z elementów Wojewódzkiego Programu Czytelnictwa jest niezwykła wystawa pt. „Warmia i Mazury. Kraina Tysiąca Książek”. To podróż przez naszą kulturę i tradycje literackie, prezentująca wyjątkowe postaci z naszego regionu w towarzystwie książek. Artyści, edukatorzy, sportowcy, politycy – każda postać ukazana na wystawie jest ambasadorem czytelnictwa i kultury w naszej społeczności. Z naszego zaproszenia skorzystali m.in. Jolanta Okuniewska, Marcin Rumiński, Bartosz „Hipis” Krusznicki… a pozostałych ambasadorów przedstawimy Wam podczas oficjalnego otwarcia wystawy 8 maja 2024 r. o godzinie 11:30 w Galerii Stary Ratusz.

Dlaczego warto promować czytanie? Czytanie to nie tylko przyjemność, ale także fundamentalna umiejętność, która rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo i uczy empatii. Badania naukowe wielokrotnie potwierdziły, że osoby regularnie czytające są bardziej kreatywne, mają lepsze umiejętności komunikacyjne i radzą sobie lepiej w szkole oraz pracy. Ponadto czytanie rozwija zdolność koncentracji i redukuje stres, przynosząc korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Promując czytanie, inwestujemy nie tylko w rozwój intelektualny społeczeństwa, ale także w jego dobrostan oraz przyszłość.

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników książek oraz wszystkie media do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy za zainteresowanie naszym wydarzeniem i za wszelkie wsparcie w promowaniu czytelnictwa i kultury literackiej w naszym regionie.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie jest członkiem Koalicji „Czytająca Polska” oraz Partnerem Regionalnym Fundacji Powszechnego Czytania na województwo warmińsko-mazurskie.

Wojewódzki Program Czytelnictwa jest współfinansowany ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*