Wiadomości

Rozpoczęła się IX kadencja polskiego samorządu terytorialnego

We wtorek (7 maja) w sali sesyjnej olsztyńskiego magistratu ślubowanie złożyli zarówno ci, którzy wywalczyli mandaty radnych, jak i nowy prezydent miasta.

Odebranie przez nowo wybranych samorządowców zaświadczeń o wyborze, a następnie złożenie ślubowania oraz ukonstytuowanie się prezydium Rady Miasta. Tak wyglądała uroczysta, I sesja kadencji 2024-2029. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, honorowych obywateli Olsztyna czy przewodniczących rad osiedli.

– Po pięcioletniej przerwie znów mam zaszczyt poprowadzić obrady, lecz tym razem wynika to z mojego wieku – powiedziała Radna Seniorka I sesji Rady Miasta Olsztyna, Halina Ciunel. – Dziękuję wszystkim olsztynianom za oddane na nas wszystkich głosy. Zapewniam, że będziemy z pełnym zaangażowaniem działać na rzecz naszego miasta.

Zgodnie z decyzją wyborców spośród 25 mandatów 12 trafiło do Koalicji Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło ośmioro radnych. Pozostałe pięć miejsc przypadło samorządowcom reprezentującym indywidualne komitety.

Spośród wybranych 7 kwietnia radnych najwyższym poparciem cieszyli się Robert Szewczyk (3244 głosów), Paweł Klonowski (3054) oraz Łukasz Łukaszewski (2512) – wszyscy z Koalicji Obywatelskiej. Natomiast rajcowie, którzy zdobyli mandat, ale cieszyli się najniższym poparciem to Katarzyna Faliszewska (494) z KO oraz Adam Andrasz i Radosław Nojman (po 462) z Prawa i Sprawiedliwości.

Już przed rozpoczęciem I sesji było wiadomo, że skład Rady Miasta będzie nieco odbiegać od tego ustalonego w kwietniowym głosowaniu. Miejsce Roberta Szewczyka – nowego prezydenta miasta – zajął Marek Fabianowicz (362 głosy), natomiast mandat Sylwii Rembiszewskiej-Piątek (będzie nadal zastępczynią prezydenta) pozostało tymczasowo nieobsadzone.

– Gratuluję wyboru i życzę owocnej pracy na rzecz naszego miasta – powiedziała wręczając zaświadczenia o wyborze przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, Iwona Okuniewska.

Przewodniczącym Rady Miasta został Łukasz Łukaszewski. Jego zastępcami w tej kadencji będą Ewa Zakrzewska, Nelly Antosz i Grzegorz Smoliński.

Podczas wtorkowej, uroczystej sesji swoją przysięgę złożył także nowy prezydent miasta. Do wyboru ponownie niezbędne były dwie tury głosowania. W tym ostatecznym (z 21 kwietnia) Robert Szewczyk pokonał Czesława Jerzego Małkowskiego, zdobywając ponad 27,5 tys. głosów (53,45 proc.).

– Właśnie otwieramy nowy rozdział w historii naszego miasta – powiedział po zaprzysiężeniu prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. – Olsztyn to miasto z ogromnymi ambicjami, stolica regionu chętnie odwiedzanego przez turystów z Polski i zagranicy. Nie stać nas przeciętność, dlatego zdaję sobie sprawę, jak ogromne wyzwanie przede mną.

Zachęcenie młodych do pozostania w mieście lub powrotu do niego, większa dbałość o rodziny i przedsiębiorców, otwarcie na dialog, spór i dyskusję – to jedne z kluczowych obszarów dla nowego prezydenta. Wśród najbliższych działań wymienił złożenie wniosku o dofinansowanie budowy żłobka przy ul. Antonowicza, wprowadzenie od września bezpłatnych przejazdów dla młodych mieszkańców poniżej 18. roku życia. W najbliższym czasie powinniśmy także poznać wykonawców ul. Nowobałtyckiej oraz stadionu.

Robert Szewczyk urodził się w Olsztynie. Tu uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym, jest także absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ponad ćwierć wieku działał w różnych organizacjach pozarządowych i w Radzie Osiedla Gutkowo. Od 2010 roku uzyskiwał mandat miejskiego radnego, a w minionej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna.

Wraz z żoną Anią mają trzech synów.

Skład Rady Miasta Olsztyna 2024-2029

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (12 mandatów)
Robert Jan Szewczyk*,
Marcin Grzegorz Galibarczyk (n),
Katarzyna Faliszewska (n),
Ewa Renata Zakrzewska,
Joanna Dorota Misiewicz,
Łukasz Jacek Łukaszewski,
Sylwia Rembiszewska-Piątek (n)*,
Marta Kamińska,
Paweł Radosław Klonowski,
Halina Teresa Ciunel,
Tomasz Jan Głażewski,
Wioletta Śląska-Zyśk (n).

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (8 mandatów)
Przemysław Bałdyga (n)
Adam Krzysztof Andrasz (n)
Grzegorz Paweł Smoliński (n)
Edyta Urszula Markowicz
Jarosław Stanisław Babalski
Radosław Marcin Nojman
Zdzisława Barbara Tołwińska
Krzysztof Guzek (n).

Komitet Wyborczy Wyborców Czesława Jerzego Małkowskiego (2 mandaty)
Nelly Elżbieta Antosz,
Czesław Jerzy Małkowski.

Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Grzymowicza
Piotr Władysław Grzymowicz (n)

Komitet Wyborczy Wyborców Wspólny Olsztyn
Mirosław Arczak

Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Możdżonka – Lepszy Olsztyn
Marcin Rafał Możdżonek (n)

(n) nie był w Radzie Miasta w minionej kadencji;
* zrezygnowali z objęcia mandatu. W momencie zaprzysiężenia (7 maja) miejsce Roberta Szewczyka zajął Marek Fabianowicz, natomiast mandat Sylwii Rembiszewskiej-Piątek pozostał tymczasowo nieobsadzony.

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*