Wiadomości

Zmiany w prawach jazdy. Okres próbny i zielony listek dla początkujących kierowców

Od 4 stycznia 2016 roku wejdą w życie zmiany dotyczące praw jazdy. Forma egzaminu oraz pytania egzaminacyjne nie zmienią się, ale początkujący kierowcy będą musieli liczyć się z dodatkowymi ograniczeniami.

Najważniejszą zmianą dla osób, które uzyskają uprawnienia po 04.01.2016 roku jest trwający 2 lata (od dnia wydania uprawnienia) okres próbny, w czasie którego kierowca zobowiązany jest odbyć między 4 a 8 miesiącem kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym, a także przedstawić zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i kursu przed upływem 8 miesiąca. Koszt takiego kursu (ok. 300 zł) pokrywać będą kierowcy.

Początkujący kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy będą musieli kierować pojazdem samochodowym oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego – tzw. „zielony listek”.

W okresie próbnym, przed upływem 8 miesiąca (licząc od dnia otrzymania prawa jazdy) kierującego pojazdem będą obowiązywać również ograniczenia dotyczące przekraczania prędkości. W obszarze zabudowanym nie będą mogli przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 80 km/h oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeśli znaki drogowe będą pozwalać na danym odcinku na szybszą jazdę.

Dodatkowo w tym okresie kierujący nie będzie mógł wykonywać pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B oraz prowadzić działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.

Jeżeli w trakcie trwania okresu próbnego kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji stwierdzone w tym okresie mandatem karnym, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym okres próbny zostanie wydłużony o kolejne 2 lata, a kierowca skierowany zostanie na badania psychologiczne i kurs reedukacyjny.

Osoba ta będzie miała miesiąc na wypełnienie decyzji i dodatkowe dwa tygodnie na dostarczenie odpowiednich zaświadczeń. Jeśli natomiast popełni w okresie próbnym trzy wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*