Złodzieje katalizatorów zatrzymani na gorącym uczynku na jednym z parkingów w Olsztynie

- Kategoria: Na sygnale
0

Liczba zgłoszeń dotyczących kradzieży katalizatorów wzrosła w ostatnim czasie, co wzbudziło dodatkową czujność policjantów. Dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy operacyjnych olsztyńskiej komendy, na gorącym uczynku takiej kradzieży zatrzymani zostali trzej mężczyźni. Podejrzani 23-, 26- i 46-latek usłyszeli zarzuty kradzieży, za co zgodnie z kodeksem karnym grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy – przedmiotem policyjnych ustaleń jest zbadanie udziału mężczyzn w innych zdarzeniach o podobnym charakterze.

W ostatnim czasie policjanci kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zwalczający przestępczość przeciwko mieniu, pod lupę wzięli osoby odpowiedzialne za kradzież katalizatorów z zaparkowanych na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego pojazdów. Przeprowadzone przez policjantów czynności doprowadziły do wytypowania trzech mężczyzn, mogących stać za tym przestępczym procederem. Na efekty pracy śledczych nie musieliśmy długo czekać.

Piątkowa noc (04.06.2021) okazała się kluczowa. Policjanci na podstawie wcześniejszych ustaleń byli tym razem o krok przed przestępcami, którzy tej nocy po raz kolejny zainteresowali się samochodowymi katalizatorami. Wszelkie drogi tym razem prowadziły w kierunku jednego z parkingów przy ul. Dworcowej w Olsztynie, gdzie zaparkowany był osobowy opel. Już z odległości kilkunastu metrów dało się słyszeć dźwięk ciętego metalu, co tylko utwierdziło w przekonaniu mundurowych, że mają do czynienia z przestępstwem na gorącym uczynku.

Gdy jeden ze sprawców zajmował się wycinaniem katalizatora z zaparkowanego pojazdu, inny stał na tzw. „czatach” i obserwował otoczenie. Po kilku chwilach osobowe BMW podejrzewanych ruszyło z miejsca. W policyjnych działaniach poza funkcjonariuszami z wydziału mienia brali również udział policyjni wywiadowcy. Już po chwili podejrzane BMW zostało zatrzymane do kontroli drogowej. Okazało się, że w aucie znajdowało się trzech mężczyzn w wieku 23, 26 i 46 lat – żaden z mężczyzn nie przyznawał się do tego, aby mieli oni jakikolwiek związek z przestępczym procederem. Ich oświadczenia straciły na ważności po przeszukaniu samochodu, którym się poruszali. Pod pokrywą komory silnika funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli wycięty z zaparkowanego opla katalizator.

Mężczyźni zostali obezwładnieni i osadzeni w policyjnym areszcie. Osobówka służąca mężczyznom do realizacji przestępczych planów została zabezpieczona procesowo do dalszych badań. Sprawa ma charakter rozwojowy. Przedmiotem policyjnych ustaleń będzie zbadanie udziału mężczyzn w zdarzeniach o podobnym charakterze. Po przesłuchaniu sprawcy kradzieży katalizatorów usłyszeli zarzuty, za które zgodnie z kodeksem karnym może im grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratora na wniosek Policji wobec mężczyzn zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

Źródło: KWP Olsztyn (rp/tm)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu