Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

- Kategoria: Wiadomości
0

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz uczestniczył w spotkaniu Rady Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego. Podczas obrad zaaprobowano przystąpienie gminy Stawiguda do Olsztyńskiego Obszaru Aglomeracyjnego, jednak jej faktyczne przystąpienie nastąpi po przyjęciu przed Radę Gminy stosownej uchwały.

Na spotkaniu poruszono również temat Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Obecnie prowadzone są intensywne prace na poziomie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i na poziomie Urzędu Marszałkowskiego, których celem jest wbudowanie w strategię rozwoju społeczno-gospodarczego województw tego, co ma się nazywać Zintegrowanymi Inwestycjami Terytorialnymi.

Jednak, żeby było to możliwe obszar funkcjonalny musi mieć swoją strategię, w której będą wypisane inwestycje do podjęcia w ramach tego działania oraz podmiot, który będzie pełnił rolę komitetu sterującego, tj. wszystkie samorządy wchodzące w skład obszaru funkcjonalnego powinny mieć ciało, w ramach którego będą koordynować i zatwierdzać programy. Wykreował się pomysł, aby Rada Obszaru Aglomeracyjnego uzyskała kompetencje powoływania komitetów sterujących, które będą odpowiadały terytorialnie temu właśnie obszarowi, w którym inwestycje będą planowane.

Zarząd będzie czynił starania, żeby cały obszar aglomeracyjny był objęty obszarem funkcjonalnym. Olsztyn, jego obszar funkcjonalny i obszar aglomeracyjny jako całość jest lokomotywą rozwoju. Unia Europejska stawia przede wszystkim na rozwój tych miast, które są przewidziane jako ośrodki wzrostu gospodarczego i na nie mają być kierowane dodatkowe pieniądze. Wszyscy walcząc o to jednym głosem będziemy w stanie odpowiednio mówić głośno i mam nadzieję, że również skutecznie – powiedział Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

 

Źródło: UM Olsztyn

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Biedronka otwiera w Stawigudzie najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już