Wystawa „Atelier” Marka Ramińskiego i Mieczysława Wojtkowskiego

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wystawę „Atelier” Marka Ramińskiego i Mieczysława Wojtkowskiego.

 

1-7 października 2020 r.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

 

Marek Ramiński – były mieszkaniec Olsztyna, obecnie mieszka i pracuje w Düsseldorfie. Ukończył Politechnikę Gdańską oraz był wieloletnim wolnym słuchaczem na Akademii Sztuki w Dusseldorfie w klasie prof. S. Anzingera. Prace artysty można było zobaczyć m.in. w Jastarni, Olsztynie, Figueras (Hiszpania), Essen, Monachium, Hanowerze oraz parokrotnie na rokrocznej wystawie Akademii Sztuki w Düsseldorfie.

Mówi o sobie:

Od ponad 20 lat maluję od abstraktu do aktu, obrazy olejne i nie tylko, zadając pytania… sobie i odbiorcom. Na obecnej wystawie starałem się  pokazać, że oprócz tego co widzimy, istnieje coś więcej….. dlatego tytuł „ niedopowiedziane”… Nic i nikt nie istnieje niezależnie, wszystko  jest ze sobą powiązane, posiada wspólną cechę, która jest nieograniczona, niezniszczalna, nieskończenie szczęśliwa i wolna, promieniująca miłością. Nasz umysł, jest odbiorcą wszystkich wrażeń i przeżyć. Potwierdzenia na współzależność wszystkiego możemy odnaleźć w fizyce kwantowej oraz filozofii buddyjskiej.

 

Mieczysław Wojtkowski – od 1988 r. prowadzi pracownię rzeźbiarską na Dajtkach. Pracuje w różnych materiałach, preferuje czarny dąb, którego formy, ukształtowane przez tysiąclecia, same w sobie są wartością rzeźbiarską. Prace artysty były nagradzane na wielu konkursach rzeźbiarskich. Autor bierze udział w plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą, często angażuje do twórczej współpracy publiczność plenerową. Jego rzeźby można było zobaczyć, m. in. podczas wystaw w Ostródzie, Jastarni, Concordia – Herdorf (Niemcy), Olsztynie, Warszawie, Bretanii, Włodawie (Festiwal Trzech Kultur), Międzylesiu.

Na wystawie zaprezentuję kilka rzeźb z dębu kopalnego (czarnego dębu). Materiał, z którego zostały wykonane ma ok. 5000 lat. Czynnik czasu powoduje często tak głęboką, dramatyczną , a zarazem interesującą destrukcję tego drewna, że nie ma możliwości przeprowadzenia klasycznego procesu rzeźbiarskiego. Trzeba wykorzystać to, co proponuje nam natura. Reszta, w większym lub mniejszym stopniu, jest niedopowiedziana. M. Wojtkowski

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się