Polecane artykuły

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – jakie materiały opatrunkowe są niezbędne?

Aby możliwe było przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz udzielenie pomocy zwierzęcym pacjentom, w klinice weterynaryjnej potrzebny jest nie tylko personel posiadający specjalistyczną wiedzę. Niezwykle istotne jest również odpowiednie wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – wśród niego szczególnie ważne są materiały opatrunkowe. Dowiedz się, które z nich są wręcz niezbędne!

Podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

Lista elementów wchodzących w skład podstawowego wyposażenia każdego gabinetu weterynaryjnego jest regulowana przez oficjalne rozporządzenie ministerialne. O czym ono wspomina? Dokument wymienia m.in. bakteriobójcze lampy i sterylizatory, które są konieczne, jeśli gabinet przyjmuje chore zwierzęta – wynika to z wymogu zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny i bezpieczeństwa pracy. W tym celu służą także pojemniki na odpady, pozwalające na bezpieczne pozbycie się odpadów wiążących się ze świadczeniem weterynaryjnych usług.

Niezwykle ważne są także meble – stół zabiegowy dopasowany do rodzaju i zakresu działalności, a także sprzęt oraz urządzenia do przechowywania wyrobów leczniczych, artykułów sanitarnych i innych medycznych produktów. Nie może zabraknąć też źródła bezcieniowego światła czy sprzętu do dożylnego podawania leków, jeśli w gabinecie wykonywane są zabiegi w znieczuleniu ogólnym. I oczywiście obowiązkowe są narzędzia medyczne, takie jak stetoskop!

Co ważne, w gabinetach weterynaryjnych przeprowadzane są różnego rodzaju zabiegi i operacje. Ponadto, przychodzą do nich zwierzęcy pacjenci posiadający rany powstałe w wyniku pogryzienia, skaleczenia czy wbicia się ciała obcego. Aby możliwe było udzielenie im odpowiedniej pomocy, niezastąpione są materiały opatrunkowe charakteryzujące się wysoką jakością.

Materiały opatrunkowe – które są niezbędne w gabinecie weterynaryjnym?

Materiały opatrunkowe stanowią element niezbędnego wyposażenia każdej placówki świadczącej usługi medyczne – w tym również gabinetów weterynaryjnych. Wśród nich możemy wyróżnić kilka najważniejszych.

Jałowe gazy

Jałowe gazy to opatrunek tradycyjny, który stanowi doskonały materiał do bandażowania ran i zabezpieczania krwawień. Charakteryzują się one wysoką chłonnością, przepuszczalnością powietrza oraz wytrzymałością, dlatego pozwalają na skuteczne zabezpieczenie rany przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji.

Kompresy niejałowe

Gazy niejałowe stosowane są w sytuacji, gdy nie jest wymagana sterylność. Mogą być one wykorzystane do celów higienicznych, takich jak m.in. dezynfekcja powierzchni sprzętu medycznego. Oprócz tego, można ich użyć przy procedurach medycznych, w których nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu z ranami otwartymi.

Samoprzylepne bandaże kohezyjne

Bandaże kohezyjne stanowią doskonałe wsparcie w unieruchamianiu kończyn zwierząt oraz zabezpieczaniu opatrunków – w szczególności tych znajdujących się w miejscach ruchomych czy trudno dostępnych. Dzięki specjalnie opracowanym mikrowłóknom, które przyczepiają się same do siebie, jego użycie nie wiąże się z koniecznością wykorzystania dodatkowych plastrów czy zapinek. Co ważne, ten rodzaj bandaży zachowuje swe samoprzylepne właściwości nawet po zdjęciu, co pozwala na poprawianie jego pozycji. Ponadto, można go oderwać bez użycia nożyczek.

Wysokiej jakości samoprzylepne bandaże kohezyjne znacznie ułatwiają zabezpieczanie opatrunków oraz unieruchamianie kończyn zwierząt – znajdziesz je na https://eplaster.pl/pl/c/Bandaze-kohezyjne-samoprzylepne/201!

Bandaże elastyczne adhezyjne

Bandaże adhezyjne różnią się od tych kohezyjnych tym, że posiadają one warstwę klejącą, dzięki której przyklejają się do skóry. Podobnie jak wcześniej wymienione materiały opatrunkowe, znajdują one zastosowanie w medycynie ogólnej oraz ratunkowej, sporcie i weterynarii. Wykorzystuje się je przede wszystkim do stabilizowania miejsc po kontuzji oraz podtrzymywania opatrunku podstawowego.

Elastyczny bandaż adhezyjny jest wykonany z wytrzymałego i oddychającego materiału. Nie ulega on zsuwaniu czy poluzowaniu, a wywiera równomierny ucisk na opatrywane miejsce. Jego użycie nie wymaga dodatkowych zapinek czy plastrów.

Materiały opatrunkowe stanowią element niezbędnego wyposażenia każdego gabinetu weterynaryjnego. Wśród nich możemy wymienić wyroby, takie jak jałowe i niejałowe gazy, bandaże kohezyjne samoprzylepne oraz bandaże elastyczne adhezyjne.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*