Ciekawostki

Wilk nagrany w okolicach Miłakowa

Wilki w warmińsko-mazurskich lasach mają się coraz lepiej i jest ich coraz więcej. Tym razem drapieżnego ssaka zarejestrował podleśniczy z okna kancelarii leśnictwa Roje.

Wilk upodobał sobie okolice położonej na skraju wsi i lasu leśniczówki. – Widok ciekawy tym bardziej, że wcześniej nie zaobserwowano wilków na tym terenie. Teraz już wiemy, że okolice Miłakowa zamieszkuje co najmniej jeden wilk – informują leśnicy.

Wilk, wilk szary (Canis lupus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkującego lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. W Polsce najwięcej wilków żyje w województwach: podkarpackim, małopolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, a także w niewielkiej liczbie na terenie innych województw. Gatunek o skłonnościach terytorialnych. Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100-300 km², ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu.

Żywią się głównie średniej i dużej wielkości ssakami kopytnymi (jelenie, dziki, sarny), nie gardząc mniejszymi zwierzętami czy padliną, a jeśli stado jest duże, wspólnie polują także na większe ssaki lub ich stada. W sprzyjających warunkach chętnie zjadają ryby. Przy braku pożywienia, lub w okresie wychowywania młodych, zdarza im się atakować zwierzęta hodowlane.

Według danych z zimowych liczeń wilków i rysi, które przeprowadzone były w 23 nadleśnictwach z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Białegostoku stwierdzono występowanie 96-114 wilków zgrupowanych w 24 watahach oraz 7 rysi. Olsztyńscy i białostoccy leśnicy szukali tropów dużych drapieżników w puszczach: Piskiej, Napiwodzko-Ramuckiej, Rominckiej, Boreckiej i terenach przylegających (łącznie na obszarze ok. 500 tys. ha). Liczenia odbyły się na zasadzie jednodniowych tropień po śniegu.

Źródło: RDLP w Olsztynie/własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*