Wielkie liczenie rysi i wilków na Warmii i Mazurach

- Kategoria: Ciekawostki
0

Leśnicy z Warmii i Mazur liczyli wilki i rysie. Przy okazji postanowili też sprawdzić, ile pozostawionych bez dozoru psów można spotkać w lasach.

Jak informuje rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie – Adam Pietrzak, 10 lutego na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i w Białymstoku odbyła się inwentaryzacja wilków i rysi. Objęła większość województwa warmińsko-mazurskiego. Niestety, w niektórych nadleśnictwach nie udało się jej przeprowadzić. Powód był banalny: brak śniegu.

Wielkie liczenie wilków i rysi polega bowiem na inwentaryzowaniu tropów tych drapieżników, a także innych śladów ich obecności. Inwentaryzacja wilków i rysi na Warmii i Mazurach odbyła się już po raz trzeci (poprzednie w roku 2011 i 2013), ale po raz pierwszy została przeprowadzona na tak dużą skalę. To jednak nie jedyna nowość. W tym roku warmińsko-mazurscy leśnicy postanowili też zinwentaryzować bezpańskie psy wałęsające się po lasach. Każdej zimy ofiarami tych udomowionych drapieżników padają przede wszystkim sarny.

– Rzeczywiście tropów psów, które pozostawione bez ludzkiej opieki zapuszczają się do lasu grupy znaleźliśmy mnóstwo. W większości nadleśnictw zinwentaryzowano także tropy wilków, co świadczy o tym, że ten gatunek jest w naszych lasach liczny – przekonuje Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, koordynator inwentaryzacji dużych drapieżników.

W Puszczy Piskiej leśnicy znaleźli także tropy rysi (w tym kompleksie leśnym WWF przy współpracy z Lasami Państwowymi prowadzi program reintrodukcji tego gatunku). Dokładne wyniki inwentaryzacji będą znane za około 2 miesiące. Inwentaryzację dużych drapieżników na terenie Warmii i Mazur współfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Źródło, fot.: RDLP w Olsztynie

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się