Wernisaż wystawy fotografii pt.: „Litwa 1988-1993” Romualdasa Požerskisa

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na 29 kwietnia o godz.17. na wernisaż wystawy fotografii pt.: „Litwa 1988-1993” Romualdasa Požerskisa. Wystawa potrwa do 12 maja br.

Zapraszamy na fotograficzną podróż na Litwę przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Poprzez obiektyw aparatu Romualdas Požerskis opowiada o wydarzeniach tamtych czasów, o przemianach, walce o wolność i tożsamość.

Romualdas Požerskis

„Litwa 1988-1993”

Litwa – niewygasłe pragnienie tysięcy osób, aby żyć w wolności. Pragnienie potężniejsze niż syberyjskie mrozy, zdrada „ibeków”, łagry polityczne. Udało się to uchwycić w albumie Romualdasa Požerskisa „Litwa 1988-1993“.

Dalia Grybauskaitė, Prezydent Litwy

Żadne zdjęcie nie może objąć miliona osób, którzy utworzyli Bałtycki łańcuch. Zdjęcia przywołują przedstawicieli, a ich twarze mówią za wszystkich. Powraca Honor Ojczyzny, która znowu będzie państwem niepodległym!

Vytautas Landsbergis, Przewodniczący Sejmu Restytucyjnego Litwy

Fotografie z 13 stycznia oraz innych styczniowych dni oceniałbym jako wyraźny dowód tego, jak w obliczu prawdziwego niebezpieczeństwa, agresji i zagrożenia życia ludzie wykazali niezwykłą odwagę i determinację, aby żyć w wolności.

Valdas Adamkus, były Prezydent Litwy

Romualdas Požerskis urodził się w 1951 roku w Wilnie. Od dzieciństwa mieszka w Kownie, tam w 1975 roku ukończył studia politechniczne, po czym rozpoczął pracę w Stowarzyszeniu Litewskich Artystów Fotografów. Od 1980 roku jest niezależnym fotografem, współpracuje z litewskimi i zagranicznymi wydawnictwami prasowymi. Od 1993 r. wykłada historię i estetykę fotografii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.

Od 1976 roku Požerskis jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografów. W 1989 roku przyznano mu tytuł Zasłużonego dla Kultury Litewskiej, a w 1990 roku został laureatem Litewskiej Nagrody Narodowej, najwyższego na Litwie odznaczenia za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W 1994 roku mianowano go Artystą FIAP (Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii). W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Rycerskim za „Zasługi dla Litwy”, w 2006 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył artystę „Złotym Krzyżem Zasługi”. Od 2011 roku jest profesorem Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie.

Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33
29 kwietnia /piątek/ 2016 r., godz. 17.00
Współorganizator: Biuro Konsula Republiki Litewskiej w Olsztynie

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po