Warmińska gwara naszym dziedzictwem

- Kategoria: Wiadomości
0

Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego gwara warmińska została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W czwartek 9 czerwca podczas konferencji prasowej marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz inicjatorzy przedsięwzięcia opowiedzą o procesie ubiegania się o wpis, a także o planach na ochronę i popularyzowanie gwary.

Jest to pierwszy wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego z terenu Warmii i Mazur. Wniosek złożyli znawcy tej gwary i jej popularyzatorzy: historyk i regionalista prof. Izabela Lewandowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Edward Cyfus, rodowity Warmiak i autor książek o kulturze i życiu na dawnej Warmii.

Obok gwary warmińskiej za niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski uznaje się m.in.: krakowskie szopkarstwo, polskie tańce narodowe czy procesję Bożego Ciała w Łowiczu.

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Sinice zniknęły. Kąpieliska w CRS Ukiel ponownie otwarte

Woda w jeziorze Ukiel w Olsztynie jest już