Stanowisko Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza ws. Stomilu Olsztyn

- Kategoria: Piłka nożna, Sport
0

Prezydenta Olsztyna, Piotr Grzymowicz przedstawił swoje stanowisko ws. komunikatu Michała Brańskiego – większościowego udziałowca spółki Stomil Olsztyn S.A.

 

Ze smutkiem i zdziwieniem przeczytałem informację Pana Michała Brańskiego – większościowego udziałowca Stomil Olsztyn S.A., zamieszczoną w mediach społecznościowych o Jego „rozstaniu z olsztyńską piłką”. Zacytowane sformułowanie jest mało precyzyjne i nie określa formy oraz daty rozstania, niemniej pokazuje zamiary głównego właściciela spółki Stomil Olsztyn S.A. Można i trzeba nad tym faktem ubolewać, jednak trudno nie odnieść się do zarzutów pod adresem samorządu Olsztyna, będących podstawową argumentacją decyzji Pana Michała Brańskiego.

Od początku negocjacji w roku 2019 Pan Michał Brański był informowany, że Gmina Olsztyn nie ma możliwości dalszego finansowania spółki Stomil Olsztyn S.A. i dlatego właśnie poszukuje większościowego, a być może także jedynego właściciela. Przedstawione przez Pana Michała Brańskiego warunki negocjacyjne były bardzo trudne i na swój sposób gwarantowały trzyletni „parasol ochronny”, który miał pozwolić na systemowe przeorganizowanie tej spółki, znalezienie nowych partnerów, sponsorów i przeprowadzenie publicznej sprzedaży jej akcji poprzez crowdfunding.

Jednocześnie ustalenia, jakie zapadły podczas negocjacji umowy zawartej 13 lipca 2019 roku, wyraźnie precyzowały, że pokrycie wcześniejszych zobowiązań spółki będzie ciążyło na Gminie, która na ten cel a także na zabezpieczenie bieżącej działalności przez okres 3 lat dokapitalizuje spółkę łączną kwotą 10 581 100 zł. Gmina ze wszystkich zobowiązań finansowych wynikających z umowy się wywiązała, a ostatnie pieniądze w wysokości 2 707 000 złotych zostały przelane na konto spółki 19 lutego bieżącego roku.

Ponadto strony umówiły się, podpisując stosowny aneks, że zapisane w umowie z lipca 2019 roku świadczenie rzeczowe w postaci montażu dodatkowych krzeseł, a tym samym zwiększenie pojemności stadionu „Stomilu” do 4500 miejsc, wymaganych dla obiektów, na których rozgrywane są mecze Ekstraklasy, spółka Stomil Olsztyn S.A. wykona samodzielnie, rozliczając to długiem wobec Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dodać należy, że pieniądze na zwrot tego długu spółka otrzymała od Gminy w ostatniej, lutowej transzy. Zgodnie uznano, że to rozwiązanie jest wygodne dla obu stron. Tym samym zobowiązania, wynikające z umowy Gminy Olsztyn z Panem Michałem Brańskim i jego spółką „10x”, zostały w całości zaspokojone.

Zarówno podczas zawierania umowy, jak i przez pierwsze dwa lata jej obowiązywania Pan Michał Brański nie podnosił kwestii dalszego zaangażowania Gminy Olsztyn w finansowanie działalności spółki, co wydawało się logiczną konsekwencją pierwotnych ustaleń. Tym większe nasze – samorządowców zdziwienie wywołało pismo z dnia 15 kwietnia 2021 roku, przesłane przez Stomil Olsztyn S.A., w sprawie finansowego zaangażowania miasta w działalność tej spółki, poprzez zapewnienie klubowi dwóch milionów złotych rocznie przez kolejne trzy lata.

Trzeba jednoznacznie stwierdzić, że przy zawieraniu umowy w lipcu 2019 roku proponowane w piśmie rozwiązanie, w postaci kontynuowania tak wysokiego zaangażowania finansowego Gminy Olsztyn, nie było w ogóle brane pod uwagę. Jest ono sprzeczne z ideą sprzedaży akcji większościowemu udziałowcowi, a do tego w obecnej sytuacji finansowej Gminy jest ono niemożliwe do spełnienia.

Nie chcę oceniać pracy Pana Michał Brańskiego na rzecz klubu. Z całą pewnością miał szczere intencje i dobre chęci – i za to serdecznie dziękuję. Rozumiem także, iż nie wszystkie przedsięwzięcia biznesowe kończą się pozytywnie. Jednakże przyczyny takiego stanu rzeczy wymagają zawsze pogłębionej analizy i należy unikać przerzucania odpowiedzialności na partnerów, którzy dotrzymują zawartych umów.

Mam nadzieję, że Pan Michał Brański przedstawi w najbliższym czasie swoje dalsze kroki w kwestii przyszłości spółki Stomil Olsztyn S.A., jak zadeklarował to kibicom Stomilu, a biało-niebieskie barwy pozostaną z nim na stałe, na dobre i złe.

Prezydent Olsztyna
Piotr Grzymowicz

Treść oświadczenia Michał Brańskiego TUTAJ

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Biedronka otwiera w Stawigudzie najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już