Seniorka oszukana metodą „na policjanta”. Straciła prawie 18 tys. zł

- Kategoria: Na sygnale
0

Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta”. Niestety ich apel nie zawsze trafia do wszystkich. We wtorek 82-latka uwierzyła w legendę oszustów i przekazała im 18 tysięcy złotych.

We wtorek (05.07.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Niestety seniorka uwierzyła w legendę przestępców i przekazała im swoje oszczędności. Z relacji 82-latki wynikało, że po południu nieznana kobieta zadzwoniła domofonem i przedstawiła się jako jej córka. Seniorka od razu zorientowała się, że nie jest to jej członek rodziny i zakończyła rozmowę. Następnie do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji.

Przestępca twierdził, że seniorka wcześniej rozmawiała z oszustką i jej oszczędności są zagrożone. Pod blokiem miała przebywać grupa przestępcza, która chce włamać się do jej mieszkania. Fałszywy policjant najpierw wypytał o posiadane przez 82-latkę pieniądze na koncie, a następnie kazał jej przekazać funkcjonariuszom. Seniorka wierząc w legendę przestępców spakowała pieniądze i biżuterię w reklamówkę, którą wyrzuciła przez okno.

Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów po tym, jak zadzwoniła na numer alarmowy. Wartość strat to blisko 18 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób apelujemy o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych, dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez przestępców. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z oszustem należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

Źródło: KMP Olsztyn (aj)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się