Rusza wielkie liczenie pojazdów na drogach krajowych województwa warmińsko-mazurskiego

- Kategoria: Wiadomości
0

W czwartek 22 stycznia na drogach krajowych w województwie warmińsko-mazurskim rozpocznie się Generalny Pomiar Ruchu 2015.

Liczenie pojazdów poruszających się po drogach krajowych w województwie warmińsko-mazurskim odbywać się będzie w 93 punktach pomiarowych, obsługiwanych przez zespoły pomiarowe liczące 2-4 osoby, zależnie od kategorii drogi i natężenia ruchu w roku 2010. Generalny Pomiar Ruchu nie obejmie odcinków dróg krajowych, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i nie są administrowane przez GDDKiA. Zebrane informacje zostaną wykorzystane przy podejmowaniu decyzji dotyczących m.in. budowy nowych dróg i utrzymania sieci drogowej w jak najlepszym stanie.

Generalny Pomiar Ruchu wykonywany jest co pięć lat, a liczenie pojazdów prowadzone jest jedenaście razy w roku, w specjalnie wyznaczonych i oznakowanych punktach na drodze. Dziewięć razy w ciągu dnia (od godz. 6 do 22) i dwa razy w nocy (od godz. 22 do 6). Zebrane dane, z podziałem na kategorie pojazdów (rowery, motocykle, samochody osobowe, dostawcze o masie całkowitej do 3,5 t, ciężarowe powyżej 3,5 t bez przyczep, ciężarowe powyżej 3,5 t z przyczepą, autobusy i ciągniki rolnicze) pozwolą obliczyć średni dobowy ruch roczny.

Na Warmii i Mazurach najbardziej obciążoną ruchem drogą jest „siódemka”, na której średnie dobowe natężenie ruchu kształtuje się na poziomie kilkunastu tysięcy pojazdów na dobę. Największe natężenie ruchu zanotowano na odcinku Elbląg-Pasłęk. W 2010 roku przejeżdżało tam średnio na dobę 18 486 pojazdów. Duży ruch odnotowuje się także na odcinkach dróg krajowych przebiegających przez miasta, np. na drodze nr 65 w Ełku w 2010 roku odnotowano natężenie na poziomie 20956 pojazdów, w Bartoszycach na drodze 51 – 17 119. Natężenie ruchu na drogach dojazdowych do Olsztyna kształtuje się następująco:

dk 16 Olsztyn – Barczewo – 12 689 poj./dobę,
dk 16 Olsztyn – Gietrzwałd – 10 174 poj./dobę,
dk 51 Olsztyn – Dobre Miasto – 7 860 poj./dobę,
dk 51 Olsztyn – Stawiguda – 12 581 poj./dobę.

Wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu stanowią jedną z najbardziej istotnych informacji o zarządzanej sieci drogowej. Na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy nowych dróg: ich przekroju, geometrii i skrzyżowań. Określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji lub jej zaniechaniu, przeprowadzeniu remontu i jego zakresie. Na podstawie wyników podejmowane są też decyzje związane z klasyfikacją dróg, ustalaniem ciągów dróg i ich priorytetów w sieci drogowej w skali kraju i międzynarodowej.

Kalendarz pomiarów GPR 2015

Pomiar – 22 i 29 stycznia
Pomiar – 17 i 24 marca
Pomiar – 13 i 20 maja
Pomiar – 9 i 16 lipca
Pomiar – 12 i 19 lipca
Pomiar – 18 i 25 sierpnia
Pomiar – 23 i 30 sierpnia
Pomiar – 7 i 14 października
Pomiar – 6 i 13 grudnia
Pomiar – 13/14 maja i 20/21 maja (nocny)
Pomiar – 7/8 października i 14/15 października (nocny)

 

Źródło: GDDKiA w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Temperatura przekroczy 30 stopni

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało dla województwa warmińsko-mazurskiego