Rusza Rządowy Program Odbudowy Zabytków

- Kategoria: Wiadomości
0

W wielu miejscowościach w całej Polsce budynki szkół, żłobków, przedszkoli czy domów kultury to zabytki. Często są poniszczone i wymagają remontów. Ogłoszony został Rządowy Program Odbudowy Zabytków, który jest odpowiedzią na te potrzeby. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie m.in. na renowacje zabytkowych budynków – nawet do 3,5 mln zł.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowania na ochronę zabytków i opiekę nad nimi. Dofinansowanie przyznawane jest maksymalnie w wysokości 98% wartości inwestycji, a minimalny udział własny wynosi 2%.

Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach:

  • do 150 000 zł;
  • do 500 000 zł;
  • do 3 500 000 zł.

Środki mogą być wykorzystane na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Samorząd może je przeznaczyć bezpośrednio na zabytki pod swoją opieką albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace. Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Piotr Gliński, którzy wspólnie zwrócili uwagę na potrzebę dbania o kulturę. Inicjatywa ma na celu przywrócenie dawnego blasku zabytkom, a dzięki temu wsparcie rozwoju w obszarze kultury i w lokalnych społecznościach.

Szef polskiego rządu podkreślił, że praca przy zabytkach to coś, co nie tylko spaja przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. To również inwestycje w gospodarkę lokalną, bo zabytki to także budynki użyteczności publicznej.

– Często zabytki są dumą lokalnych społeczności. Mogą być magnesem przyciągającym turystów do zapoznania się z lokalną kulturą danego regionu. Nie ma nic ważniejszego niż kultura, która tworzy tą przestrzeń do życia dla całego społeczeństwa, dla całego narodu – zwrócił uwagę premier Morawiecki.

– Dzisiaj wchodzimy w kolejny etap odważnego rozwoju w obszarze kultury, który będzie służył nam wszystkim – dla wzmocnienia naszej tożsamości i wspólnoty oraz dla piękna Polski – podkreślił wicepremier Gliński.

To nie jedyny program, który wspiera ochronę zabytków. Od 2016 roku w ramach programu „ochrona zabytków” przeznaczyliśmy łącznie blisko 790 mln zł w ramach ponad 4 tys. dotacji. Dzięki środkom z programu każdego roku udaje się uratować cenne zabytki z małych ośrodków wiejskich i miejskich, często w katastrofalnym stanie.

Dzięki rządowemu wsparciu także dworek „Milusin”, który wchodzi w skład Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, odzyskał dawną świetność. To właśnie w tym Muzeum został ogłoszony nowy program.

– Pamiętam wiele zabytków jeszcze w latach 90. niezniszczonych, dzisiaj popadających w ruinę. Również ten dworek Marszałka Józefa Piłsudskiego, podarowany mu jeszcze nie tak dawno temu, popadał w ruinę. Rozmawialiśmy o tym, jak utrzymać tą tkankę, która jest naszym dobrem narodowym, naszą perłą narodową, jak przywrócić jej dawny blask. Dziś oddajemy ją narodowi polskiemu, czyli w te ręce, do których ta perła należy – zakończył premier Morawiecki.

Źródło: gov.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Nieużytkowany Fiat odholowany z ul. Jagiellończyka

Olsztyńscy strażnicy miejscy kontynuują akcję usuwania samochodowych wraków,