Ciekawostki

”Rower porusza Olsztyn”

Stowarzyszenie Aktywności Społecznej ”Młyn” oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie zapraszają do udziału w Grze Miejskiej ”Rower porusza Olsztyn”.

Duńscy rowerzyści poruszą Olsztyn!
Nie ma żadnych wątpliwości, że Dania jest rozpoznawana jako kraj bardzo sprzyjający rowerzystom, a duńska stolica- Kopenhaga jest uznawana za najbardziej rowerowe miasto na świecie. Duńczycy są prawdziwie dumni ze swojego stylu życia, w którym codzienna jazda na rowerze jest czynnością zupełnie normalną i powszechną.

Rowerzyści stanowią znaczą część całego ruchu odbywającego się na tamtejszych ulicach, ponieważ właśnie tak przemieszczają się niemal wszyscy- począwszy od dzieci wożonych w przyczepkach i specjalnych wózkach, poprzez młodzież beztrosko przemierzającą drogę do szkoły, dorosłych parających się wszelkimi zawodami i wywodzących się ze wszystkich sfer społecznych, aż po całkiem duże i ciężkie ładunki przewożone rowerami transportowymi.

Każdego dnia dziesiątki tysięcy mieszkańców Kopenhagi wsiada na rower i staje się częścią Wielkiego Ruchu, który wraz z infrastrukturą przeznaczoną do ruchu rowerów tworzy charakterystyczny obraz tamtejszych ulic oraz stanowi jeden z ważniejszych cech duńskiej kultury.

Taki właśnie obraz Kopenhagi, napędzanej siłą rowerzystów, przekazuje Mikael Colville-Andersen, od wielu lat prowadzący bloga „copenhagenize.eu”, uznawanego za najsłynniejszy blog rowerowy na świecie. Efektem jego obserwacji codziennego życia na ulicach duńskiej stolicy jest wystawa fotograficzna „Monumental Morion- życie na rowerze w stolicy Danii”.

Wystawa składająca się z 50 zdjęć jeszcze nigdy nie była prezentowana w Polsce, a swoją krajową premierę będzie miała 8 kwietnia 2014 r. o godz. 17:00 w bibliotece multimedialnej Planeta 11 w Olsztynie.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć spotkanie z Duńczykami, którzy opowiedzą o kilku aspektach rowerowej kultury swojego kraju.Christian Hagen Thomasen opisze sposoby, których używają kopenhascy politycy do propagowania jazdy rowerem wśród mieszkańców miasta, a Johannes Eske Andersen przedstawi rowerową historię Danii. Warto bowiem wspomnieć, iż na przykład po wyborach w 2011 r. członkowie zwycięskiej partii zdecydowali się dotrzeć do duńskiego palamentu właśnie na rowerach.

Wystawę będzie można oglądać w Planecie 11 kwietnia do 02 maja 2014 r. Wstęp wolny.
Informacje o godzinach otwarcia placówki znajdują się na stronie internetowej: www.planeta11.pl

Organizator wystawy: Miejska Bibloteka Publiczna w Olsztynie (mbp.olsztyn.pl)
Współorganizator wystawy: Duński Instytut Kultury (dik.org.pl).

Gra miejska ”Rower porusza Olsztyn”
Wszystkich tych, którzy już kilka dni wcześniej chcą zobaczyć wybrane fotografie, a przy okazji wcielić się w rolę mieszkańca przemierzającego ulice swojego miasta na rowerze, zapraszamy do udziału w grze miejskiej ”Rower porusza Olsztyn”.

Zabawa odbędzie się w dniach od 01 do 05 kwietnia. W wybranych miejscach na terenie miasta będzie umieszczonych 8 zdjęć z wystawy, a zadaniem uczestników będzie ich odnalezienie i wykonanie zadania określonego w karcie startowej. Miejscem odbioru i zdawania kart startowych będzie biblioteka Planeta 11. Każdy uczestnik samodzielnie wybierze dogodną dla siebie porę dnia, samodzielnie ułoży trasę swojego przejazdu, samodzielnie dobierze tempo przejazdu, a w końcowym rozrachunku nie będzie liczył się czas pokonania trasy, a jedynie odwiedzenie jak największej liczby punktów kontrolnych i prawidłowo wykonane zadania.

Wśród wszystkich uczestników zabawy zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody rzeczowe związane z tematyką gry. Losowanie odbędzie się podczas wernisażu wystawy w Planecie 11. Udział w grze jest całkowiecie bezpłatny. W grze mogą wziąć udział także piechurzy, biegacze i miłośnicy marszów Nordic Walking.

Dokładny regulamin gry ukaże się 30 marca na stronie internetowej Planety 11 oraz na stronie: www.rowerowy.olsztyn.pl

Organizatorzy gry: Stowarzyszenie Aktywności Społecznej ”Młyn” (rowerowy.olsztyn.pl), Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie (mbp.olsztyn.pl).

Źródło: UM Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*