Red Bull Paper Wings 2015: Podniebne zmagania akademickich pilotów na finishu!

- Kategoria: Ciekawostki
0

fot. mat. prasowe

Polskie eliminacje do światowych finałów Red Bull Paper Wings dobiegają końca! Różnorodne projekty maszyn, zacięta rywalizacja, niesamowite akrobacje i tłumy widzów – tak krótko można scharakteryzować tegoroczne zmagania.

Przez ostatni miesiąc przystanki eliminacyjne odbywały się na terenie 13 ośrodków akademickich w Polsce m.in.: na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Łącznie udział wzięło blisko tysiąc pilotów. Najlepszymi z nich okazali się Maciej Mazur z Bolesławca (kategoria lot na dystans) oraz Karol Gut z Tuchowa (kategoria lot na czas). Najlepsi piloci w kategorii akrobatycznej zmagają się teraz w wirtualnej potyczce o uznanie internautów i jury.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w konstruowaniu i rzucaniu papierowymi samolotami. Akademiccy konstruktorzy rywalizowali w trzech różnych dyscyplinach – lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu, mając do dyspozycji jedną kartkę papieru A4.

13 przystanków eliminacyjnych w Polsce wyłoniło już dwójkę najlepszych pilotów: w kategorii lot na czas – Karola Guta i lot na dystans – Macieja Mazura. Maciej, który brał udział w locie na dystans osiągnął spektakularny wynik 41 metrów! Natomiast Karol, który w Krakowie zawiesił swoja jaskółkę w powietrzu aż na 14,22 sekundy jest do tej pory bezkonkurencyjny z pośród wszystkich uczestników biorących udział w przystankach eliminacyjnych na całym świecie. Chyba nikt nie ma wątpliwość, że ta dwójka w pełni zasłużyła na zmierzenie się z drużynami z ponad 70 państw i reprezentowanie naszego kraju podczas ogólnoświatowego finału. Odbędzie się on już 8 maja w salzburskim Hangarze – 7, domu wspaniałej grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.

W kategorii akrobatyka lotu walka jeszcze trwa do 8 kwietnia! Wszystkie finałowe przeloty 13-stki finalistów można obejrzeć na stronie www.redbullpaperwings.com w zakładce GŁOSOWANIE oraz oddać głos na swojego faworyta. To z pewnością pomoże w decyzji jury w składzie: Szymon Godziek – jeden z najlepszych europejskich zawodników freestylowych MTB oraz kapitan Jarosław Zimmer – pilot Lot’u, który to sprowadził pierwszego dreamlinera do Polski, a jego staż powietrzny wynosi aż 20 000 godzin. Oni wybiorą najlepszego pilota, który dołączy do reprezentacji naszego kraju na światowych finałach Red Bull Paper Wings w Austrii.

Poprzednia edycja w 2012 roku była dla Polaków udana. Tomasz Chodyra zajął wtedy pierwsze miejsce w akrobatyce lotu, otrzymując tym samym dziką kartę i możliwość obrony tytułu mistrza tej kategorii w 2015 roku. Polska reprezentacja drużynowo zajęła natomiast 3 miejsce. Czy tym razem uda nam się zdobyć miejsce na podium? Przekonamy się już 8 maja!

mat. prasowe/fot. Michał Zdanowicz

Główny partnerem projektu jest LOT Polish Airlines.
Papier pod składanie samolotów dostarczał International Paper.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu