Wiadomości

Prezydent podpisał ustawy o reformie edukacji. Gimnazja zostaną zlikwidowane

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (09.01) dwie ustawy reformujące system szkolny w Polsce. Oznacza to likwidację gimnazjów i powrót 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system oświatowy, tj. Ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe i Ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

Na mocy dwóch ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe obecne, 6-letnie szkoły podstawowe staną się 8-letnimi szkołami podstawowymi, podobnie 3-letnie licea ogólnokształcące stają się 4-letnimi liceami, a 4-letnie technika stają się 5-letnimi technikami. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tym samym rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów – rekrutacja nie będzie już prowadzona.

Wygaszanie gimnazjum może być realizowane w różnych wariantach, tj. poprzez:
1) przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową lub
2) włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej,
3) przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące albo technikum,
4) włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego albo technikum,
5) przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w branżową szkołę I stopnia lub włączenie gimnazjum do branżowej szkoły I stopnia.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły należy do kompetencji odpowiednio organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej gimnazjum, osoby prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.

Ostatni rocznik uczniów z klas III opuści gimnazja w roku szkolnym 2018/2019. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.

Wprowadzanie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzanie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia planowane jest od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach rozpoczną się od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą w roku szkolnym 2023/2024.

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpocznie młodzież kończąca klasę III gimnazjum i kończąca klasę VIII szkoły podstawowej. Młodzież kończąca gimnazjum będą kształciły się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast młodzież kończąca VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum ogólnokształcącym lub 5-letnim technikum. Uczniowie będą mogli także kontynuować naukę w I klasie branżowej szkoły I stopnia.

Więcej o zmianach w polskiej szkole na: http://reformaedukacji.men.gov.pl/

Źródło: prezydent.pl/premier.gov.pl/MEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*