Wiadomości

Prezydent Piotr Grzymowicz o dużej rodzinie, kulturze i „żółtych barierkach”

Ponieważ oplatający nas współczesny świat mediów, a i nasza ludzka natura, skłonna do narzekania, karmią się głównie informacjami o negatywnym zabarwieniu, dlatego te pozytywne należy powtarzać częściej i głośniej. Z tych powodów dzisiejsze zapiski będą tylko o rzecz dobrych – napisał na swoim blogu Piotr Grzymowicz.

Wprowadzenie Programu i Karty Dużej Rodziny

Trudno inaczej traktować fakt, iż dużymi krokami zbliżamy się do wprowadzenie Programu i Karty Dużej Rodziny. To coraz powszechniejsza forma wspomagania rodzin wielodzietnych, promująca wielodzietność i tworząca preferencje dla tych, którzy decydują się na życie w dużej rodzinie. Dlaczego to ważne – nie trzeba nikogo przekonywać, zwłaszcza w kontekście nadchodzącej katastrofy demograficznej. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania uzgodniliśmy dodatkowe preferencje dla dużych rodzin w komunikacji publicznej, ulgi w dostępie do oferty miejskich placówek kultury oraz sportu i rekreacji, a także pakiet usług edukacyjno-opiekuńczych. Do omówienia zostało kilka szczegółów, więc zapewne pod koniec nadchodzącego tygodnia będziemy gotowi, aby wynikające z Karty przywileje, a także procedurę jej wprowadzania szerzej omówić.

Projekt Deklaracji dla kultury Olsztyna

Podobnie finalizujemy projekt Deklaracji dla kultury Olsztyna, wypracowywany wspólnie z ruchem społecznym Obywatele Kultury Olsztyna. Dokument deklaruje i określa wzajemne oczekiwania, a także zobowiązuje strony do podjęcia prac nad wypracowaniem Strategii Kultury Olsztyna. Pierwszym działaniem przyjętym w deklaracji będzie powołanie Obywatelskiej Rady Kultury przy Prezydencie Miasta, która m.in. określi procedurę prac nad Strategią. Cel jest jeden – zwiększenie partycypacji społecznej w działaniach na rzecz kultury, zarówno tej instytucjonalnej, jak i tej realizowanej przez organizacje społeczne czy niesformalizowane grupy aktywności twórczej. Rozwój globalnego społeczeństwa informatycznego powoduje, że kultura wymaga nowych narzędzi wspierania oraz komunikacji i mam nadzieję, że Strategia Kultury je znajdzie i zdefiniuje. Kolejne spotkanie pracującego nad deklaracją zespołu roboczego odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

„Żółte barierki”

Jest też wiadomość pozytywna dla wszystkich zainteresowanych miejską przestrzenią publiczną. Z informacji, jaka do mnie dotarła wiem, że Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zakończyła audyt „żółtych barierek”. Wynika z niego, że w dużej mierze barierki mogą zostać zlikwidowane i taki wniosek został skierowany do dyrektora Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Z mojej rozmowy z dyrektorem wynika, iż przychyli się on do wniosku komisji. Wszystkich pytających o to, co stanie się z barierkami, pragnę uspokoić – ich elementy wykorzystamy jako stojaki do rowerów. Jednym słowem, drugie półrocze zapowiada się bez barier, kulturalnie i z dużą rodziną.

Źródło: grzymowicz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*