Na sygnale

74-latka oszukana metodą ,,na maklera giełdowego’’. Straciła ponad 150 tys. złotych.

Mieszkanka powiatu ostródzkiego została oszukana fałszywą ofertą inwestycji. Kobieta straciła ponad 150.000 tysięcy złotych. Policjanci ostrzegają przed fałszywymi ofertami inwestowania pieniędzy.

W poniedziałek (13.05.2024 r.) około godziny 15:00 do ostródzkiej jednostki policji zgłosiła się 74-latka, która poinformowała o tym, że padła ofiarą oszustwa inwestycyjnego na kwotę ponad 150.000 tysięcy złotych. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że zadzwonił do niej mężczyzna podający się za maklera giełdowego. Oszust zaoferował kobiecie szybki zysk poprzez zainwestowanie przez nią pieniędzy w rzekome akcje znanego koncernu paliwowego. Kobieta uległa fałszywej ofercie.

Cały proces utraty pieniędzy przez kobietę trwał trzy dni. Pokrzywdzona postępowała zgodnie z telefonicznymi instrukcjami oszustów. Nieświadoma zagrożenia, kliknęła w nadesłany link, z którego adresu zainstalowała program do zdalnego uzyskania dostępu do jej komputera. Następnie zgodnie z poleceniem oszustów – niejednokrotnie zalogowała się swojej bankowości elektronicznej i potwierdzała wychodzące przelewy z jej konta – kodami blik.

26 odebranych połączeń telefonicznych w przeciągu 3 dni, wyszkolone techniki manipulacji i umiejętności socjotechniczne przestępców – spowodowały, że 74-letnia kobieta straciła swoje oszczędności.

Policjanci apelują!!!

Podczas kontaktów telefonicznych z osobami nieznajomymi, najważniejsze jest zachowanie czujności i weryfikacja informacji!

Oszuści nakłaniają do instalowania programów do zdalnego pulpitu i zalogowania na konto bankowe. Jeżeli fałszywy ,,doradca’’ proponuje zainstalowanie jakiegokolwiek oprogramowania, jest to znak, że mamy do czynienia z przestępcą!

Źródło: KWP Olsztyn (pś/kh)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*