Polecane artykuły

Poznaj trzy czasy Simple – Present, Past i Future

Tym, co często zniechęca nowicjuszy na starcie nauki języka angielskiego, jest liczba angielskich czasów. Istnieje ich aż 12, w czym język angielski przoduje na tle innych. Nie musisz znać wszystkich czasów, by poprawnie i swobodnie się komunikować. Poznaj trzy czasy Simple – Present, Past i Future, by umieć mówić o teraźniejszości, przyszłości i przeszłości.

Present Simple – do mówienia o teraźniejszości

Czas Present Simple jest jednym z tych, których najczęściej używa się w języku angielskim. Pomaga w codziennej komunikacji i wielu uczniów właśnie od niego zaczyna swą naukę. Najczęściej wykorzystywany jest w momencie, gdy chcesz opowiedzieć o powtarzających się czynnościach oraz nawykach. Bardzo przydaje się na przykład w chwili, gdy przedstawiasz się nowej osobie i chcesz wymienić się z rozmówcą najważniejszymi wiadomościami. W czasie Present Simple możesz opowiedzieć na przykład o tym, co lubisz, jakiej słuchasz muzyki i jakie są Twoje nawyki. Z drugiej strony, czas Present Simple pomoże Ci też mówić o czynnościach, które trwają dłużej, takich jak miejsce zamieszkania czy stała praca. Poznaj więcej przydatnych wskazówek na temat tego czasu, odwiedzając stronę: https://szybkanauka.pro/angielski-present-simple-cwiczenia/.

Nauka języka angielskiego, w tym gramatyki, jest skuteczna wtedy, gdy trenujesz mówienie i słuchanie. Dlatego też, jeśli chcesz nauczyć się lepiej czasu Present Simple, obejrzyj materiał filmowy: https://www.youtube.com/watch?v=dJD8lW5t8og. Znajdziesz w nim przydatne informacje, jak poprawnie używać czasu Present Simple oraz pozbyć się błędu popełnianego przez Polaków i wzbić się na wyższy poziom językowy. Przede wszystkim ułożysz i na głos wypowiesz aż 43 zdania po angielsku. To trening, który przyniesie prawdziwe efekty.

Future Simple – by mówić o przyszłości

Kolejnym czasem Simple, który przyda Ci się w komunikacji po angielsku, jest Future Simple. To czas przyszły prosty, który pozwala mówić o wydarzeniach w przyszłości. Future Simple nie powinien nastręczać trudności, ponieważ jego budowa jest faktycznie prosta. Aby stworzyć zdanie w czasie Future Simple, wystarczy między osobą a czasownikiem umieścić operator „will”. Dla przykładu: jeśli chcesz powiedzieć „zrobię to”, użyj sformułowania: „I will do it”. Co ważne, operator „will” jest stały dla wszystkich osób liczby pojedynczej oraz mnogiej. Zmienia się tylko w przypadku zaprzeczenia. Nawiązując do przykładu, jeśli chcesz powiedzieć, że „nie zrobię tego”, możesz oczywiście użyć konstrukcji z pełną formą zaprzeczenia: „I will not do it”, lub też ze skrótem: „I won’t do it”. „Will not”, czyli zaprzeczenie, przybiera również formę won’t. Jeśli chcesz zadać pytanie, to zamieniasz ze sobą osobę oraz operator „will”. W podanym przykładzie zabrzmi to zatem „Will you do it?” („Czy Ty to zrobisz?”)

Future Simple używany jest w sytuacjach, gdy spontanicznie podejmujesz decyzję, że coś zrobisz, składasz obietnicę lub chcesz opowiedzieć o swoich marzeniach.

Past Simple – czas do mówienia o przeszłości

Czas Past Simple służy do mówienia o przeszłości, czynnościach, które się dokonały. Np. „Wczoraj zjadłem pizzę” lub „Byłam u mojej cioci w zeszłym tygodniu”. Zdania w czasie Past Simple buduje się poprzez podanie osoby i czasownika w formie przeszłej. Np. „I watched tv yesterday” – „Wczoraj oglądałem tv”.

Drobnym utrudnieniem w czasie Past Simple jest nieregularna forma przeszła czasowników. Przy części z nich wystarczy dodać końcówkę „ed” i wtedy automatycznie stają się czasownikami przeszłymi. Innych trzeba się nauczyć, bo są to formy nieregularne. Przykładem jest czasownik „eat”, który oznacza „jeść”. W formie przeszłej brzmi on „ate”. Form przeszłych czasowników należy się nauczyć. Najlepiej robić to w zdaniach, w kontekście, ponieważ mózg w tej sposób przyswaja najefektywniej.

Poznaj czasy Simple i naucz się wykorzystywać je w życiu. Przekonasz się, że znacząco poprawią Twoje umiejętności komunikacyjne.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*