Ponad 4 tony nielegalnego tytoniu zabezpieczono na terenie posesji w gminie Płośnica. Zatrzymano 4 mężczyzn

- Kategoria: Na sygnale
0

fot. policja.gov.pl

Dzięki współpracy funkcjonariuszy CBŚP, PSG w Budomierzu, Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie oraz KPP z Działdowa zatrzymanych zostało czterech obcokrajowców podejrzanych o nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych. Do ich zatrzymania doszło na terenie gminy Płośnica, a w trakcie podjętych czynności funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 4 tony nielegalnie zgromadzonego i przetwarzanego tytoniu. W ocenie śledczych, gdyby towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa, wyniosłaby około 3 400 000 złotych.

W środę (20.10.2021r.) policjanci z Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego i Nadbużańskiego Oddziałów Straży Granicznej, przy wsparciu kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie, zatrzymali cztery osoby podejrzane o nielegalny wyrób krajanki tytoniowej.

Doszło do tego na terenie gminy Płośnica na posesji jednego z gospodarstw. Na miejscu funkcjonariusze ujawnili w budynkach gospodarczych krajankę tytoniową zapakowaną w worki oraz rozsypaną w celu wysuszenia. W budynku znajdowały się również liczne kartony zawierające liście tytoniu oraz maszyna do ich krojenia.

Zatrzymane zostały wszystkie osoby przebywające na posesji w momencie wkroczenia na nią funkcjonariuszy. To czterej mężczyźni, obcokrajowcy w wieku 34, 35, 38 i 49 lat. Ponadto podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych jednego z zatrzymanych, policjanci znaleźli susz marihuany.

Według wstępnych szacunków waga zabezpieczonej krajanki wyniosła około 3,5 tony tytoniu i 600 kg suszu tytoniowego. W ocenie śledczych, gdyby towar trafił na rynek, wartość akcyzy, o którą uszczuplony zostałby Skarb Państwa wyniosłaby około 3 400 000 złotych, a wartość podatku VAT blisko 860 000 złotych.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Za te przestępstwa grozi im kara grzywny, pozbawienia wolności do 3 lat albo obie te kary łącznie.

W piątek (22.10.2021r.) Sąd Rejonowy w Działdowie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Działdowie.

Źródło: KWP Olsztyn (jn/tm)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka do Korsz

Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka