Na sygnale

Policja przypomina: Piwo pod chmurką można konsumować tylko w wyznaczonych miejscach

Upalna pogoda zachęca do raczenia się zimnymi napojami i to nie tylko bezalkoholowymi. Policjanci przypominają, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, piwo można konsumować jedynie w wyznaczonych przez ustawę miejscach. Funkcjonariusze interweniują każdorazowo, kiedy nie przestrzegana jest ustawa i nakładają mandaty na osoby łamiące prawo.

W ciągu dwóch dni olsztyńscy policjanci kilkukrotnie interweniowali w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych.

Dnia 8 czerwca br. patrol policji potwierdził dane personalne mężczyzny przewiezionego do izby wytrzeźwień w stanie upojenia alkoholowego. 23-latek przyznał, że spożywał alkohol w miejscu publicznym. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że Konrad R jest poszukiwany przez lubelską prokuraturę.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych w parku przy ulicy Kromera, pieszy patrol policjantów legitymował dwóch mężczyzn spożywających alkohol pod tzw. chmurką. Na widok funkcjonariuszy mieszkańcy Olsztyna odstawili piwo, a następnie odmówili przyjęcia 100-złotowego mandatu. Jeden z mężczyzn, w obecności funkcjonariuszy, pośpiesznie skonsumował piwo, a puszkę wyrzucił na trawnik.

Wobec zaistniałej sytuacji w stosunku do obu mężczyzn policjanci wystosowali wnioski do sądu za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Dodatkowo – drugi mężczyzna odpowie także za zaśmiecanie.

Kolejnych 2 mężczyzn spożywało piwo przy zbiegu ulic Kołobrzeskiej – Dworcowej. Na widok policjantów dziewiętnastolatkowie schowali piwo pod ubranie. W związku z odmową przyjęcia mandatu, także i w tym przypadku funkcjonariusze sporządzili wniosek do sądu za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym.

Podobnie zakończyła się interwencja wobec mieszkańca Olsztyna, który został wylegitymowany podczas spożywania piwa pod sklepem, gdzie chwilę wcześniej je zakupił. Mężczyzna zakwestionował swoją winę i nie przyjął mandatu karnego.

Policjanci interweniowali także przy Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie dwóch mężczyzn raczyło się piwem w miejscu do tego nie przeznaczonym. Jeden z nich przyznał się do winy i przyjął mandat, drugi – okazał się być osobą poszukiwaną przez sąd do odbycia kary 20 dni pozbawienia wolności. Badanie alkomatem wykazało u 28-letniego Grzegorza G. prawie 1,5 alkoholu w organizmie.

Przypomnijmy, że z godnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi napoje alkoholowe można spożywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Art. 14. 1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:

1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich;

2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników;

3) w miejscach i czasie masowych zgromadzeń;

4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej, z wyjątkiem wagonów restauracyjnych i bufetów w pociągach, w których dopuszcza się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych do 4,5% zawartości alkoholu oraz piwa;

5) (uchylony);

6) w obiektach zajmowanych przez organy wojskowe i spraw wewnętrznych, jak również w rejonie obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych.

1a. (uchylony).

2. (uchylony).

2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.

3. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych.

4. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych.

5. Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów zawierających więcej niż 4,5% alkoholu może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem i tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

6. W innych nie wymienionych miejscach, obiektach lub na określonych obszarach gminy, ze względu na ich charakter, rada gminy może wprowadzić czasowy lub stały zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych.

7. Minister właściwy do spraw transportu oraz minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, w drodze rozporządzenia, określą zasady i warunki sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, w pociągach i samolotach komunikacji międzynarodowej oraz w międzynarodowych portach morskich i lotniczych.

8. Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia, wypadki i okoliczności, w których, uwzględniając zwyczaje międzynarodowe, dopuszczalne jest podawanie i spożywanie nieznacznej ilości napojów alkoholowych.

Policjanci zgodnie z ustawą mogą egzekwować odpowiedzialność karną na mocy:

Art. 43 ustęp 1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a-6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny.

2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.
3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

Źródło: KMP Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*