Olsztyńskie obchody 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

- Kategoria: Wiadomości
0

W tym roku mija 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W Olsztynie jak co roku zaplanowano uroczystości patriotyczne z okazji tego święta.

Zbliżamy się do kulminacji obchodów 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Najważniejsze uroczystości odbędą się w weekend.

123 lata zaborów skończyły się dla Polski wraz z zawarciem rozejmu kończącego I wojnę światową 11 listopada 1918 roku. Właśnie ten dzień stał się najważniejszym w najnowszych dziejach naszego kraju. W roku stulecia tamtego wydarzenia nie brakuje wydarzeń upamiętniających tamte chwile. Także w Olsztynie nie brakuje przedsięwzięć związanych z odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Te najważniejsze są przed nami.

Wojewódzkie obchody potrwają w stolicy Warmii i Mazur potrwają trzy dni. Już 9 listopada (piątek) o 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Kościuszki odbędzie się uroczysta gala. Będzie wręczenie odznaczeń państwowych oraz koncert. Dzień później (10 listopada) od 13:00 do 17:00 piknik militarny „Służymy Niepodległej”. Na pl. Solidarności koncert orkiestry wojskowej, pokazy sprzętu, konkursy, pokazy grupy rekonstrukcyjnej. W końcu 11 listopada (niedziela) główne obchody. Początek o 12:30  na pl. Solidarności.

W niedzielę o 11:11 w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel odbędzie się II Olsztyński Bieg Niepodległości. To część ogólnokrajowej akcji Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr. Organizatorzy postawili przed sobą ambitny cel: 100 Biegów Niepodległości w 100 miastach z udziałem 100 000 osób. Dystans, jaki pokonają biegacze to 10 km.

Oryginalnie świętować niepodległość będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 i XI Liceum Ogólnokształcącego. Jak co roku włączą się w organizowaną od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku akcję „Mamy Niepodległą!”. Wypełnia i wyślę pół tysiąca kart pocztowych upamiętniających podpisanie przez Józefa Piłsudskiego depeszy notyfikującej odrodzenie Polski.

9 listopada
* biało-czerwony marsz w rytmie werbli ulicami Starego Miasta pod instalację artystyczną „100
lat Niepodległości” (stary ratusz) – godz. 12:00;
* koncert laureatów konkursu piosenki patriotycznej w V Liceum Ogólnokształcącym;

10 listopada
* pokaz filmu „Rok 2018”, olsztyńskie planetarium, godz. 11:30 oraz 12:15 (wstęp 1 zł);
* „Stu olsztynian na stulecie” – wystawa fotografii mieszkańców Olsztyna, Wysoka Brama, godz. 12:00;
* wykład-prelekcja na temat aktywności muzycznej i społecznej F. Nowowiejskiego na rzecz
odzyskania przez Polskę Niepodległości, koncert pieśni F. Nowowiejskiego – ratusz, sala 219;
* „100 bajek na 100 lat niepodległości”, możecie przyjść z gotowym obrazkiem lub dorysować coś od siebie i umieścić na mapie Polski w Olsztyńskim Teatrze Lalek, akcja przy okazji spektaklu „Chłopcy z placu broni” o godz. 19:00;

11 listopada
* wystawa „100 portretów na 100-lecie Niepodległości” – przestrzeń miejska przy okazji Biegu Niepodległości;
* „100 bajek na 100 lat niepodległości”, możecie przyjść z gotowym obrazkiem lub dorysować coś od siebie i umieścić na mapie Polski w Olsztyńskim Teatrze Lalek, akcja przy okazji spektaklu „O Królewnie Wełence” o godz. 11:00;
* „Niepodległa do hymnu!” – odśpiewanie hymnu na placu przed ratuszem, godz. 12:00;
* „Wokół święta niepodległości” – program w Domu „Gazety Olsztyńskiej” oraz Zamku Kapituły Warmińskiej, godz. 12:00-16:00;
* happening taneczny „Olsztyn Tańczy dla Niepodległej” – hala Urania, godz. 16:00;
* Chór Cantores Varmienses dla mieszkańców Olsztyna w koncercie „Święta Miłości Kochanej Ojczyzny” – bazylika św. Jakuba, godz. 20:00

12 listopada
* Teatr przy stoliku – ratusz, sala 219, godz. 17:00

Szczegółowy wykaz olsztyńskich wydarzeń

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Działania służb na ul. Westerplatte w Olsztynie

Policjanci wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi pracowali