Zapowiedzi wydarzeń

Olsztyński koncert najsłynniejszego jazzowego składu: Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio – najsłynniejsze na świecie polskie trio jazzowe, wielokrotni zdobywcy Fryderyków świętują swoje 25-lecie. 16 grudnia 2019r. o godz. 19:00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się koncert w ramach Jubileuszowej Trasy na 25-lecie Marcin Wasilewski Trio. Najsłynniejsze Trio jazzowe – wieloletni współpracownicy Tomasza Stańki i gwiazdy światowego formatu – zagra tego wieczoru kompozycje Krzysztofa Komedy, Tomasza Stańki i własne.

Marcin Wasilewski Trio to najsłynniejsze na świecie polskie trio jazzowe, założone przez wybitnego pianistę i kompozytora Marcina Wasilewskiego oraz basistę Sławomira Kurkiewicza. Muzycy od wielu lat są ambasadorami polskiej kultury na świecie.

Laureaci licznych nagród, zdobywcy największej liczby Fryderyków w kategorii jazz – nagród Polskiego Przemysłu Muzycznego. Sam Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie aż 9 statuetek. Mogą się poszczycić współpracą z niemal wszystkimi czołowymi postaciami polskiego i światowego jazzu. Jako Trio grali z takimi sławami jak Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer, indywidualnie muzycy pracowali także z Branfordem Marsalisem, Janem Garbarekiem, Manu Katche, Alem Fosterem i wieloma innymi.  To oni przez prawie 20 lat współtworzyli na scenie legendarny Kwartet Tomasza Stańki oraz nagrali z nim albumy: Soul of Things, Suspended Night czy Lontano. Do dziś są najdłużej współpracującym z jedną z najważniejszych wytwórni jazzowych na świecie ECM Records polskimi artystami.

W 2019 roku zespół obchodzi 25. rocznicę istnienia w niezmienionym składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławomir Kurkiewicz kontrabas, Michał Miśkiewicz perkusja. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom. Na swoim koncie mają 9 płyt, w tym nagrodzony w tym roku Fryderykiem w kategorii Jazzowy Album Roku krążek Live.

Jubileusz Marcin Wasilewski Trio zbiega się z również z obchodami 50-lecia istnienia jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie – ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio nagrało już 5 płyt, wcześniej występując na 3 albumach nieodżałowanego Tomasza Stańki w jego Kwartecie. Druga znacząca rocznica to 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (pod pierwotną nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi po śmierci Komedy sięgnęli po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie Komeda, która stała się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.

W ramach jubileuszu, w listopadzie i grudniu 2019 roku odbędzie się ogólnopolska trasa koncertowa. Podczas koncertów Trio zaprezentuje różne oblicza swojej twórczości, oddając hołd swoim wielkim mistrzom i mentorom: Krzysztofowi Komedzie oraz niedawno zmarłemu Tomaszowi Stańce.


W CAŁEJ HISTORII POLSKIEGO JAZZU NIE BYŁO TAKIEJ GRUPY, JAK ONI

TOMASZ STAŃKO

 

Trasa Jubileuszowa Marcin Wasilewski Trio 50 lat ECM Records / 25 lat Marcin Wasilewski Trio

 

29.11 Białystok, Filharmonia Podlaska

2.12 Kielce, Filharmonia Świętokrzyska

3.12 Częstochowa, Filharmonia Częstochowska

4.12 Kraków, Manggha

5.12 Wałbrzych, Filharmonia Sudecka

6.12 Zielona Góra, Filharmonia Zielonogórska

11.12 Toruń, Klub Od Nowa

12.12 Poznań, Centrum Kultury Zamek

13.12 Wrocław, Impart
15.12 Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

16.12 Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska

Marcin Wasilewski Trio:
Marcin Wasilewski – fortepian,

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas,

Michał Miśkiewicz- perkusja

Więcej informacji na temat trasy i jubileuszu:

marcinwasilewski.com
facebook.com/marcinwasilewskitrio.official
facebook.com/goodwalkmusic

Jubileusz 25. lat Marcin Wasilewski Trio odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ceny biletów: 60 zł, 80 zł, 100 zł, 120 zł
Bilety dostępne na stronie Ticketmaster.pl, eBilet.pl, Biletyna.pl w kasach sal koncertowych oraz w Salonach Empik i sklepach sieci Media Markt.
Więcej informacji na temat trasy i jubileuszu:
marcinwasilewski.com, facebook.com/marcinwasilewskitrio.official, facebook.com/goodwalkmusic

Organizatorem trasy jubileuszowej jest agencja Good Walk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*