Od nowego roku zmiany w podatkach od nieruchomości

- Kategoria: Wiadomości
0

Nowe stawki podatku od nieruchomości na 2022 rok zaakceptowane. Decyzja w tej sprawie zapadła podczas środowej (27 października) sesji Rady Miasta.

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy ma obowiązek określenia w uchwale wysokość podatku od nieruchomości. Te nie mogą jednak przekroczyć stawek maksymalnych określonych na dany rok podatkowy przez ministra zajmującego się finansami publicznymi.

– Stawki zostały ustalone na poziomie tych maksymalnych określonych w Obwieszczeniu Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – informuje dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Urzędu Miasta Olsztyna, Czesław Kalinowski. – Wyjątek stanowi stawka dla budynków mieszkalnych, która pozostanie w wysokości obowiązującej w bieżącym roku.

Nowe stawki to m.in.:

  • od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 1,03 zł od 1 m2 powierzchni,
  • od gruntów pod wodami powierzchniowymi – 5,17 zł od 1 ha powierzchni,
  • od pozostałych gruntów (w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego) – 0,54 zł od 1 m2 powierzchni.

Bez zmian pozostanie stawka od budynków mieszkalnych i ich części (0,85 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej) oraz od budowli – 2 proc. ich wartości.

Uchwalone w środę stawki wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Aplikacja Siron – nowe narzędzie w rękach policjantów

W ręce warmińsko-mazurskich policjantów trafiło nowe narzędzie. Specjalistyczne