Niespodziewane konsekwencje braku maseczki

- Kategoria: Na sygnale
0

Każdego dnia policjanci interweniują wobec osób, które lekceważą obowiązujące nakazy i zakazy. Niekiedy te interwencje mają zaskakujący finał, ponieważ brak maseczki, jest tylko początkiem kłopotów osoby, która jej nie założyła.

Policjanci na Warmii i Mazurach każdego dnia interweniują wobec osób, które lekceważą wprowadzone obostrzenia sanitarne. Tylko we wtorek (06.04.2021) funkcjonariusze w regionie interweniowali w sprawie 1703 wykroczeń polegających na nieprzestrzeganiu obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką w określonych sytuacjach. W 357 przypadkach interwencja zakończona została wypisaniem mandatu karnego, natomiast w 66 swój finał sprawa znajdzie w sądzie.

Niekiedy bywa tak, że brak maseczki to najmniejszy problem osoby, wobec której interweniują policjanci. W trakcie takich interwencji już wielokrotnie okazywało się, że dana osoba ma znacznie więcej na sumieniu.

Iława

Iławscy dzielnicowi podczas obchodu rejonu służbowego zauważyli osobę, która nie miała zasłoniętych maseczką ust i nosa. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę oraz sprawdzili w policyjnych systemach. Okazało się, że 56–latek jest poszukiwany przez sąd do odbycia kary zastępczej 50 dni pozbawienia wolności. Mężczyzna zalegał z nieopłaconą grzywną. Nie chciał jednak iść z tego powodu do więzienia, dlatego zanim to się stało zapłacił zaległą grzywnę, po czym został zwolniony.

Kętrzyn

We wtorek (06.04.2021) o godz. 11:30 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu kontrolując teren miasta zauważyli, że przy ul. Kolejowej na jednym z przystanków autobusowych siedzi mężczyzna, który nie ma zasłoniętych ust i nosa. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 29-letni mieszkaniec gminy Korsze poszukiwany jest przez Prokuraturę Rejonową w Gdańsku do celów procesowych. Policjanci pobrali od mężczyzny oświadczenie o miejscu jego przebywania. Został również rozliczony za wykroczenie niestosowania się do zasłaniania ust i nosa. Do podobnej sytuacji doszło kilka minut po godz. 17:00. Funkcjonariusze z kętrzyńskiej komendy Policji zostali powiadomieni, że w jednym z supermarketów mieszczących się na terenie miasta, mężczyzna bez maseczki ukradł kosmetyki. Pod wskazany adres pojechali policjanci, którzy ustalili, że 50-letni mieszkaniec Kętrzyna w supermarkecie wziął dwa dezodoranty, za które nie zapłacił i z łupem chciał opuścić sklep. Podczas legitymowania mężczyzny okazało się, że ma on już trochę na sumieniu. 50-latek poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie za wcześniejsze kradzieże. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Jeszcze dziś trafi do aresztu śledczego gdzie spędzi najbliższe 20 dni.

Lidzbark Warmiński

We wtorek (06.04.2021) służbę na terenie powiatu lidzbarskiego pełnili policjanci Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Około godziny 11:30 będąc w Ornecie podjęli interwencję na ul. 1 Maja wobec kobiety, która nie zastosowała się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Wykroczenie to popełniła 50-letnia mieszkanka Ornety. W trakcie wykonywania czynność z udziałem 50-latki, funkcjonariusze ustalili, że jest ona poszukiwana przez Sąd Rejonowy w Ostródzie. Ma bowiem do odbycia karę 1 roku pozbawienia wolności za popełnione przestępstwo jazdy samochodem w stanie nietrzeźwości tj. 178a §1 kk.

Policjanci codziennie kontrolują miejsca zagrożone, które są typowane w różny sposób, np. przez policjantów podczas sporządzania comiesięcznych analiz bezpieczeństwa, interwencji i różnego rodzaju zdarzeń, jak również na podstawie zgłoszeń od obywateli, które wpływają m.in. poprzez narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. We wtorek około godziny 13:00 policjanci prewencji sprawdzali jedno z takich miejsc – wejście na działki na ul. Ornecką w Lidzbarku Warmińskim, gdzie według zgłoszeń spożywany jest alkohol oraz zaśmiecane są ogródki działkowe. Funkcjonariusze podjęli interwencję wobec dwóch mężczyzn, którzy na widok radiowozu próbowali się oddalić w stronę działek. Mężczyźni byli doskonale znani mundurowym z wcześniejszych interwencji. Tym razem 49-letni mieszkaniec Ornety popełnił wykroczenie polegające na naruszeniu obowiązku zakrywania ust i nosa maseczką, a przy okazji okazało się, że jest poszukiwany. Drugi z mężczyzn został zwolniony i opuścił miejsce interwencji. Zatrzymany poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim do odbycia kary zastępczej aresztu, w zamian za nieuiszczoną grzywnę za popełnione wykroczenie. Mężczyzna żeby uniknąć pobytu za kratami opłacił orzeczoną grzywnę, a za popełnione tego dnia wykroczenie został ukarany mandatem karnym.

Dwie godziny później około godziny 15:30 policjanci ruchu drogowego nadzorowali ruchu kołowy w Kraszewie. Podjęli interwencję m.in. wobec 38-letniego mieszkańca gminy Lidzbark Warmiński, który jadąc rowerem nie zastosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Podczas kontroli drogowej okazało, że to nie jedyne jego przewinienie. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Rower przekazano osobie wskazanej. Po kontroli mężczyzna poszedł pieszo „wzbogacony” o dwa mandaty karne.

Źródło: KWP Olsztyn

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po