Muzyka popularna – główny nurt czy koń trojański kultury

- Kategoria: Kultura
0

Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Muzyczne (ko)repetycje”. Tym razem wykład Krzysztofa D. Szatrawskiego poświęcony będzie muzyce popularnej. Prelekcja, jak zwykle udokumentowana licznymi przykładami muzycznymi, odbędzie się 22 maja w Muzotece (ul. 1 Maja 5). Początek o godz. 16.30

Muzyka popularna istniała zawsze, a nawet można powiedzieć, że zawsze była głównym nurtem sztuki dźwięku. Jeszcze w czasach Mozarta nie było podziału na elitarny świat muzyki poważnej i powszechnie akceptowaną, chociaż prostą kulturę popularną. W chwili gdy romantycy zadekretowali muzyczną demokrację i z nadzieją zrównania wszystkich rodzajów muzyki, poddając się powszechnemu w XIX w. złudzeniu postępu, zaczęli przełamywać granice stylistyczne, doszło do całkowitego rozwarstwienia muzyki. Od tego czasu odległość ta pogłębia się, a rosnący dystans coraz bardziej różnicuje również społeczeństwo. Wiek XX to tryumf różnych gatunków muzyki popularnej. Kiedy jednak artyści starają się zająć miejsce muzyki ambitnej, szybko tracą publiczność i są wypierani przez coraz bardziej prymitywne formy muzycznej rozrywki. Równocześnie rośnie liczba tych, którzy z muzyką mają niewiele wspólnego, a jednak wykorzystują ją do manipulacji propagandowej.

Krzysztof D. Szatrawski

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się