Polecane artykuły

Mazury a bushcraft – gdzie najlepiej się wybrać?

Gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą bezpiecznie uprawiać swoje hobby? Jednym z miejsc, które sprzyjają tego typu przedsięwzięciom, jest Warmia i Mazury. Wyznaczone zostały tutaj cztery obszary leśne, umożliwiające ekstremalną zabawę, bez obaw o naruszenie prawa.

Bushcraft – co to takiego?

Bushcraft, choć jest to słowo dość brzmiące, można je coraz częściej usłyszeć w środowisku outdoorowym, harcerskim i survivalovym. Geneza słowa wywodzi się z angielskiego bush (krzaki) oraz craft (rzemiosło). W dosłownym tłumaczeniu jest to więc krzaczaste rzemiosło. W rzeczywistości jednak bushcraft to nie tylko zajęcia związane z przebywaniem w dziczy, ale przede wszystkim określony styl życia, mistyczne przeżycia wynikające z bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami, jak również obcowanie z dziewiczą naturą. Podczas praktykowania bushcraftu można więc poczuć się niczym ludy pierwotne lub traperzy Ameryki Południowej bądź Syberii.

Bushcraft a codzienne życie

Cechą wyróżniającą bushcraft, jest stosowanie wielu technik survivalowych, m.in. rozpalania ognia krzesiwem czy za pomocą dwóch patyków. Ograniczenia zauważyć można również w sprzęcie – bushcraftowcom często wystarcza zwykły plecak, siekiera, piła, rakiety traperskie, drewniane narty oraz koc zamiast nowoczesnego śpiwora. W kwestii ubrań dominuje bawełna, lub inne tkaniny naturalne, impregnowane woskiem pszczelim lub innym preparatem na bazie naturalnych składników. Zamiast polarów stosowane są wełniane swetry, a niekiedy wełniany anorak zastępuje ciepłą, zimową kurtkę. Znaczące w tym przypadku są właściwości wełny, która zachowuje właściwości termiczne również w przypadku, gdy zamoknie. Mokra wełna jest co prawda cięższa, ale wciąż grzeje.

Czy wszędzie można uprawiać bushcraft?

Bushcraft to przedsięwzięcie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom miłośników obcowania z naturą, wyznaczono miejsca, w których bezpiecznie i zgodnie z prawem można uprawiać ekstremalne aktywności terenowe.Na Warmii i Mazurach są to strefy usytuowane w obrębie czterech Nadleśnictw: Olsztyn, Mrągowo, Elbląg oraz Pisz. Są to tereny o dość niewielkim zaludnieniu i sprzyjającym zalesieniu, co dodatkowo zachęca miłośników tego typu aktywności do wypoczynku. Bushcraft można uprawiać wraz z grupą znajomych, organizując działania we własnym zakresie, jak również skorzystać z imprez zorganizowanych: biwaków, wczasów, obozów. Cechą wspólną wspomnianych rozwiązań jest przede wszystkim bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie. 

Decydując się na ekstremalny wypoczynek w lesie, należy jednak uwzględnić przepisy prawne, które zabraniają biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Aktualnie tereny przeznaczone do uprawiania survivalu czy bushcraftu obejmują łącznie ponad 65 tys. ha lasów.

Zgodnie z wytycznymi, biwakowanie na udostępnionych obszarach nie wymaga specjalnych zezwoleń, należy jednak o tym fakcie poinformować nadleśnictwo. Trzeba również pamiętać, że grupa nie może przekraczać czterech osób, a czas trwania aktywności nie powinien przekraczać dwóch nocy. Obowiązkiem biwakujących jest także posprzątanie terenów, z których korzystali.

Jak przygotować się do bushcraftngu?

Sprawność fizyczna i odporność psychiczna to cechy, które musi posiadać miłośnik ekstremalnych aktywności w lesie. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie techniczne. Niezbędne sprzęty i narzędzia, jak również ciepłą odzież oraz żywność najwygodniej przetransportować w plecaku. Rozwiązanie to zapewnia swobodę ruchów i wygodę.

Klasyczny model turystyczny może jednak nie przetrwać wyzwania. Zdecydowanie lepszą propozycją są plecaki i torby bushcraft, które doskonale sprawdzają się w najdzikszej głuszy. Z plecaki bushcraft sprawdzą się podczas marszu, biegania czy czołgania. Szeroka gama modeli, różniących się wielkością i ilością funkcjonalnych komór oraz kieszeni, pozwoli znaleźć optymalne rozwiązanie. Można w nich umieścić narzędzia, które zawsze powinny być pod ręką, umożliwiając przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*