Krzysztof Hołowczyc triumfuje w Baja Poland i żegna się z rajdami terenowymi

- Kategoria: Motosport, Sport
0

fot. holek.pl

Zawodnik Lotto Team Krzysztof Hołowczyc (Mini All 4 Racing), pilotowany przez Łukasza Kurzeję, w świetnym stylu wygrał rajd Lotto Baja Poland. Jest to już piąte zwycięstwo Hołowczyca w tym rajdzie. Na mecie popularny Hołek ogłosił, że w tym momencie kończy karierę w rajdach terenowych.

Mimo siedmiomiesięcznej przerwy w rajdach Cross Country Krzysztof Hołowczyc zdecydowanie wygrał rajd Lotto Baja Poland, udowadniając tym samym, że wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Popularny Hołek triumfował w Szczecinie już po raz piąty. Drugie miejsce zajął Katarczyk Nasser Al-Attiyah (MINI), trzecie Holender Bernard Ten Brinke (Toyota). Tuż za podium uplasował się uczeń Hołowczyca w programie Szkoła Mistrzów Lotto – Martin Kaczmarski, pilotowany przez Fina Tapio Suominena (Toyota).

Dla kibiców popularnego olsztynianina Rajd Lotto Baja Poland miał jednak słodko-gorzki smak, bowiem celebrujący na podium swoje piąte już zwycięstwo w tym rajdzie Hołowczyc ogłosił zakończenie kariery w rajdach Cross- Country.

„Cieszę się, że po raz kolejny udało mi się wygrać Lotto Baja Poland i dostarczyć polskim kibicom tylu pozytywnych emocji. Jestem też dumny z mojego pilota, Łukasza Kurzei, który w off-roadowym debiucie poradził sobie świetnie. Wielkie brawa i słowa uznania dla mojego ucznia Martina Kaczmarskiego, który jest przecież bardzo młodym zawodnikiem i wciąż nabiera jeszcze doświadczenia. Ogólnie postawa Polaków bardzo cieszy i daję nadzieję na wspaniałe wyniki w przyszłości. Rajd był naprawdę ciężki. Czuję ogromną dumę mogąc stanąć po raz kolejny na najwyższym stopniu podium i wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Chcę także serdecznie pogratulować i podziękować organizatorom. Po raz kolejny udowodnili, że potrafimy w Polsce stanąć na wysokości zadania i zorganizować rajd na światowym poziomie.

W tym wyjątkowym dla mnie momencie, po styczniowym sukcesie w legendarnym Dakarze i po piątym zwycięstwie w Baja Poland, pragnę poinformować o mojej decyzji zakończenia intensywnej kariery sportowej w rajdach terenowych. W czasie z górą dziesięciu lat startów w rajdach Cross-Country było bardzo dużo pozytywnych, ale też i trudnych momentów. Odnosiłem liczne sukcesy, zdobyłem podium Radu Dakar, wygrałem Pucharu Świata FIA, zwyciężałem w wielu rajdach. Były też gorsze chwile, gdy dotykały mnie poważne kontuzje, gdy wracałem do kraju na wózku inwalidzkim, pokonany przez trudy rajdu. Nie żałuje jednak niczego. Od początku moim celem było zdobycie podium rajdu Dakar i na początku tego roku wreszcie mi się to udało. Myślę więc, że jest to najlepszy moment na pożegnanie. Mam zamiar startować w rajdach, ale już tylko okazjonalnie, tak jak ma to miejsce w przypadku WRC.

Chciałbym podziękować zespołowi X-Raid, szczególnie Svenovi Quandt. Zawsze będę pamiętać o tym, że wyciągnęliście do mnie pomocną dłoń, gdy tego potrzebowałem. Nigdy nie zdobyłbym podium Rajdu Dakar bez Waszego wsparcia. Pragnę podziękować też moim sponsorom, którzy wspierali moje starty przez te lata: PKN Orlen, Lotto i Monster Energy. Chciałbym szczególnie podziękować mojej żonie i rodzinie oraz kibicom za to, że zawsze byli przy mnie, zarówno w tych dobrych jak i trudnych chwilach. To dzięki Wam udało mi się osiągnąć swój cel i być sporowcem w pełni spełnionym.” – powiedział na mecie Hołowczyc.

Hołowczyc nie zamierza jednak definitywnie rozstać się z motorsportem. Będzie nadal rywalizował w rallycrossie i okazjonalnie w rajdach płaskich i terenowych. Decyzja Krzysztofa Hołowczyca oznacza natomiast, że niestety nie zobaczymy go już w kolejnej edycji Rajdu Dakar. Najbliższy start popularnego Hołka przewidziany jest już na 18 września w zawodach rally crossowych RX Lites rozgrywanych w Barcelonie.

WYNIKI LOTTO BAJA POLAND

1. Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja (PL) Mini All4 Racing 4:43.46
2. Nasser al-Attiyah/Matthieu Baumel (Q/F) Mini All4 Racing +7.32
3. Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul (NL/B) Toyota Hilux +8.53
4. Martin Kaczmarski/Tapio Suominen (PL/FIN) Toyota Hilux +9.44
5. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +10.45
6. Władimir Wasiliew/Konstantin Żilcow (RUS) Toyota Hilux +21.50

Źródło: holek.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

W rezerwacie Kwiecewo znaleziono śnięte ryby

Polski Związek Wędkarski z Olsztyna poinformował w swoich