Kosztowna jazda rowerem w stanie nietrzeźwości

- Kategoria: Na sygnale
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Od początku tego roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości. Przekonał się o tym 42-letni rowerzysta mający ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Za wykroczenie, którego się dopuścił, ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

W poniedziałek (10.01.2022r.) po godz. 15.00 w miejscowości Ukta, gmina Ruciane – Nida, policjanci zauważyli mężczyznę jadącego rowerem. Sposób jego jazdy wskazywał na to, że może być pod działaniem alkoholu.

Funkcjonariusze zatrzymali rowerzystę do kontroli drogowej. Jednośladem jechał 42-letni mieszkaniec Pisza, od którego wyraźnie czuć było alkohol. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Oznacza to, że nietrzeźwy rowerzysta popełnił wykroczenie, za które ukarany został przez policjantów mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Przypominamy, że zgodnie z początkiem tego roku wszedł w życie nowy taryfikator zwiększający kwoty mandatów karnych za określone wykroczenia drogowe. Zgodnie z nowelizacją za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg.

Źródło: KWP Olsztyn (asz/kh)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Rząd walczy z V falą pandemii. Nowe zasady kwarantanny i darmowe testy w aptekach

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez