Przed nami noc spadających gwiazd

- Kategoria: Ciekawostki
0

W nocy z 11 na 12 sierpnia nastąpi maksimum roju Perseidów. NASA uważa że w tym roku będzie można zobaczyć dwa razy więcej meteorów niż w ubiegłych latach. 

Perseidy należą do najbardziej znanych meteorów, których coroczna aktywność przypada od połowy lipca do końca sierpnia. Podczas maksimum jakie będzie nadchodzącej nocy (z 11 na 12 sierpnia), przy dużym szczęściu w ciągu godziny możemy zaobserwować nawet do 200 „spadających gwiazd” na godzinę. Do obserwacji tego zjawiska nie potrzeba żadnych przyrządów optycznych. Roju Perseidów możemy wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie.

Nazwa Perseidy pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Perseusza, na obszarze którego widoczny jest radiant, a więc miejsce z którego zdają się rozchodzić z nieba spadające gwiazdy. Dzieje się tak dlatego, że meteory które wpadają pionowo w atmosferę są natychmiast spalane i przez to niewidoczne. Na niebie obserwujemy tylko te meteory, które tylko lekko wnikają w Ziemską atmosferę. Tym samym możemy więc zaobserwować z którego miejsca na niebie rój meteorów przywędrował. W przypadku tego roju radiant znajduje się na tle gwiazdozbioru Perseusza stąd jego nazwa.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu