Wiadomości

Program „Podwórka z Natury”. Jest koncepcja dla podwórka przy ul. Nad Jarem

Szósta odsłona programu „Podwórka z Natury” nabiera rozpędu. Mieszkańcy terenu w pobliżu ul. Nad Jarem mieli okazję zapoznać się z propozycją architektów krajobrazu.

Trwająca właśnie odsłona przedsięwzięcia jest wyjątkowa, bowiem realizowane będzie tylko jedno podwórko. Jednak jest to obszar ponadlokalny, z którego korzystają nie tylko pobliscy mieszkańcy, będący przedsionkiem Lasu Miejskiego.

Podczas drugiego spotkania z mieszkańcami i wszystkimi zainteresowanymi przyszłością tego miejsca została przedstawiona koncepcja nowego podwórka. To efekt pierwszych warsztatów projektowych, jakie odbyły się pod koniec marca. Studenci architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zebrali wówczas pomysły, oczekiwania i marzenia olsztynian związane z przyszłym parkiem.

– Byliśmy w tym miejscu kilkukrotnie, obserwowaliśmy zachowania mieszkańców, przyglądaliśmy się, jak to miejsce funkcjonuje – mówi architekt krajobrazu, Fabian Miszewski. – To było jedną z inspiracji zaprezentowanej koncepcji. Bez wątpienia największym atutem tego terenu jest jego naturalność i położenie w pobliżu Lasu Miejskiego.

Urządzenie tego terenu ma być naturalistyczne. Dominować ma drewno, nie powinno być – zgodnie z życzeniem mieszkańców – elementów plastikowych. Wszystko po to, by podwórko nawiązywało charakterem do pobliskiego lasu. W przestrzeni pojawią się m.in. szałasy, tunele, i huśtawka dla dzieci.

– Ciekawym elementem jest też pomysł pomalowania ściany jednego z garaży farbą tablicową, żeby dzieci miały swój zakątek do kreatywnej zabawy – dodaje Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. – Jedna z sąsiadek już uzyskała na to zgodę prywatnego właściciela garażu. Poza tym będzie strefa spokojnego relaksu dla dorosłych z ławkami i hamakami wśród zieleni ozdobnej.

Do koncepcji, która jest dostępna w Internecie oraz w klatkach schodowych pobliskich bloków, można wnosić uwagi. Czas na to minie 20 kwietnia. Później studenci wezmą się za przygotowanie projektu, który ma być gotowy 11 maja. Po tym terminie wraz z mieszkańcami ustalony zostanie tegoroczny zakres prac, na które zarezerwowane jest – podobnie, jak w poprzednich edycjach – 60 tys. złotych.

Program „Podwórka z Natury” jest realizowany wspólnie z Towarzystwem Miłośników Olsztyna oraz Katedrą Architektury Krajobrazu UWM.

[Facebook programu „Podwórka z Natury”]

Źródło: UM Olsztyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*