Jan Długosz uwieczniony na muralu

- Kategoria: Wiadomości
0

fot. UM Olsztyna

Powstanie pierwszego muralu olsztynianie przyjęli z zachwytem i z niecierpliwością wyczekiwali kolejnych, bowiem ten rodzaj sztuki w niezwykły sposób upiększa miasto.

Inicjatorami i wykonawcami muralu są działacze klubu Olsztyn Lakers. Do powstania dzieła finansowo dołożył się samorząd naszego miasta. Oryginalną pracę można podziwiać między Centrum Konferencyjnym a Wydziałem Humanistycznym w Kortowie. Przygotowanie projektu trwało około tygodnia, natomiast samo wykonanie muralu – 10 dni.

– To historyczny, dwukolorowy motyw – opisuje prezes Klubu Sportowego Olsztyn Lakers, Bartosz Bania. – W naszym statucie zapisaliśmy promocję kultury, zdecydowaliśmy się robić to w ten sposób. Poza tym uważamy, że w mieście brakuje streetartowej sztuki.

Grafika przedstawia podobiznę jak i symbole twórczości Jana Długosza, czyli kompas i zarys Polski z początku dziejów. To nie pierwszy mural wykonany przez Lakersów. W poprzednim roku – również w Kortowie, w pobliżu najnowszej pracy – przygotowali dzieło poświęcone ćwierćwieczu zmiany ustroju w Polsce. Obie propozycje finansowo wsparło miasto. W przypadku muralu przy okazji Roku Jana Długosza było to 9 tys. złotych.

– W Olsztynie nie brakuje zdolnych artystów – zachwala Gabriela Konarzewska z Biura Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta. – Kłopotem może być brak ścian do realizacji ich pomysłów. Te, które byłyby doskonałym miejscem pod takie murale, często są zabytkowymi obiektami. Staramy się jednak wygospodarować ich jak najwięcej do twórczego malowania.

Pierwszy mural w Olsztynie powstał w październiku 2009 roku. Malowidło przedstawiające najbardziej charakterystyczne obiekty naszego miasta pokryło zaniedbany szczyt jednej z kamienic przy ul. 11 Listopada. Później tego typu prace znalazły się m.in. na budynku Planetarium i BWA od strony al. Piłsudskiego, na pływalni przy ul. Głowackiego, a ostatnio także na dawnej zajezdni trolejbusowej przy Tartaku Raphaelsohnów.

 

Źródło: UM Olsztyna

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Aplikacja Siron – nowe narzędzie w rękach policjantów

W ręce warmińsko-mazurskich policjantów trafiło nowe narzędzie. Specjalistyczne