Polecane artykuły

Jaki olej wybrać do ciągnika?

W przypadku każdego pojazdu silnikowego niezwykle ważne jest korzystanie z jakościowego oleju. Podobnie jest w przypadku ciągnika. Odpowiedni olej wydłuży żywotność silnika oraz zapewni jego prawidłową pracę. Natomiast źle dobrany olej może utrudnić użytkowanie ciągnika, spowodować liczne awarie i to nie tylko jednostki napędowej, a także przyspieszyć eksploatację silnika.

Dostępne oleje silnikowe do ciągników

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, istnieje wiele olejów silnikowych do ciągników. Wśród nich są zarówno modele mineralne, jak i półsyntetyczne oraz syntetyczne. Dzisiaj już mało kto wlewa olej mineralny do silnika samochodu osobowego. Zdecydowanie bardziej poleca się oleje półsyntetyczne i syntetyczne, które po prostu mają lepszy wpływ na silnik. Okazuje się jednak, że każdy sklep rolniczy posiada w swojej ofercie liczne oleje mineralne. Dlaczego?

Olej mineralny jest odpowiedni w przypadku starego ciągnika z mocno zużytym silnikiem. W tym przypadku wprowadzenie olej usyntetycznego ani nawet półsyntetycznego nie ma najmniejszego sensu. Jest już na to po prostu za późno. Mało tego, olej syntetyczny mógłby w takim przypadku doprowadzić do awarii lub też co najmniej utrudnić działanie silnika. Nagłe usunięcie zaschniętego osadu spowodowałoby zmianę parametrów pracy silnika, co mogłoby wpłynąć na niego bardzo negatywnie.

W przypadku nowszych ciągników jak najbardziej polecamy oleje półsyntetyczne i syntetyczne. Posiadają one dodatki uszlachetniające, które zapobiegają osiadaniu zanieczyszczeń i gwarantują lepszy poślizg, dzięki czemu wydłużeniu ulega żywotność silnika. Dobry sklep rolniczy posiada w swojej ofercie zarówno oleje mineralne, jak i półsyntetyczne oraz syntetyczne.

Warto mieć na uwadze, że syntetyczność oleju to nie jedyny parametr. Polecamy również brać pod uwagę markę oleju, aby mieć pewność, że jego parametry są dobre. Natomiast w kwestii parametrów przede wszystkim trzeba brać pod uwagę lepkość oleju silnikowego. To od lepkości zależy, jak olej będzie się zachowywał w różnych temperaturach.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*