Inwestując w kryptowaluty straciła 130 tys. złotych

- Kategoria: Na sygnale
0

Policjanci przyjęli kolejne zgłoszenie dotyczące oszustwa na znaczną sumę pieniędzy. Metody działania sprawców wciąż są te same. Tym razem 34-letnia mieszanka powiatu piskiego straciła 130000 złotych inwestując w kryptowaluty. Za namową konsultanta zainstalowała oprogramowanie AnyDesk. Oszust uzyskał w ten sposób zdalny dostęp do komputera pokrzywdzonej.

Kolejna mieszkanka powiatu piskiego straciła znaczną sumę pieniędzy. Została oszukana znaną metodą działania oszustów polegającą na zainstalowaniu na swoim komputerze oprogramowania AnyDesk.

34-letnia mieszkanka powiatu piskiego na początku tego roku, na jednym z portali społecznościowych, znalazła ogłoszenie dotyczące inwestycji w kryptowaluty. Zysk miał polegać na kupowaniu i sprzedawaniu kryptowalut w odpowiednim momencie. Kobieta zainteresowana ofertą zalogowała się na podaną stronę. Za jakiś czas odezwał się do niej konsultant. Był to mężczyzna, który mówił ze wschodnim akcentem. Kontaktował się z nią za pośrednictwem znanego komunikatora. Jego zadaniem było doradzanie inwestorowi, w którym momencie ma kupować i sprzedawać kryptowaluty, by na tym zarobić. Jako osobisty doradca polecił kobiecie zainstalowanie oprogramowania AnyDesk. Było ono niezbędne do tego, by konsultant miał zdalny dostęp do jej komputera i widział dokonywane przez pokrzywdzoną przelewy za pośrednictwem bankowości internetowej. Ostatecznie 34-latka inwestując w kryptowaluty straciła niebagatelną sumę 130000 złotych.

To już kolejna osoba w powiecie piskim, która straciła znaczną sumę po zainstalowaniu oprogramowania Anydesk. Jeśli tylko słyszymy tą nazwę od razu trzeba wziąć pod uwagę, że jest to oszustwo.

Policjanci apelują do wszystkich o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci.

Scenariusz oszustwa jest zwykle bardzo podobny. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez telefon, rzadziej przez komunikator tekstowy lub e-mail. Bardzo często „konsultanci” mówią ze wschodnim akcentem. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu zdalnego AnyDesc, aby mieć zdalny dostęp do pulpitu komputera i zalogowanie się na konto bankowe osoby, którą zamierzają oszukać. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo!

Rozmawiajmy o metodach, jakie wykorzystują oszuści z naszymi najbliższymi, z seniorami, z sąsiadami, tak aby kolejne osoby nie dały się oszukać. Bądźmy czujni i ostrożni!!!

Źródło: KWP Olsztyn (asz/kh)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się