Czemu zapobiega prawidłowo zastosowana pompa chłodziwa CNC?

- Kategoria: Polecane artykuły
0

fot. pixabay

Pompa chłodziwa CNC to jedno z urządzeń peryferyjnych, które można zamontować w obrabiarce CNC w celu usprawnienia procesu obróbki skrawaniem. Urządzenie zarządza chłodziwem. W efekcie przeciwdziała wielu problemom, które mogłyby wystąpić w procesie produkcyjnym. Czemu zapobiega prawidłowo zastosowana pompa chłodziwa CNC?

Pompa chłodziwa CNC – czemu przeciwdziała? Dlaczego warto ją zastosować?

Podczas obróbki skrawaniem powstają spore ilości ciepła. Wysoka temperatura niekorzystnie oddziałuje zarówno na osprzęt, jak i obrabiany materiał. Dlatego konieczne jest schłodzenie procesu. W tym celu wykorzystuje się ciecze chłodząco-smarujące, które odprowadzają nadmiar ciepła. Służą one również do usuwania z powierzchni roboczej powstających w trakcie obróbki wiórów.

Do pompowania czynnika roboczego w obrabiarkach CNC służy pompa chłodziwa CNC. Zarządza ona cieczą chłodząco-smarującą i dba o dostarczenie jej odpowiednich ilości podczas procesu technologicznego.

Prawidłowo zastosowana pompa chłodziwa CNC skutecznie usuwa nadmiar ciepła wytworzonego w trakcie obróbki skrawaniem. Zapobiega m.in.:

  • przegrzewaniu się osprzętu i obrabianego materiału,
  • nadmiernemu zużyciu wykorzystywanych narzędzi,
  • awariom sprzętu,
  • przestojom w procesie produkcyjnym,
  • mikrouszkodzeniom powierzchni wyrobów,
  • tworzeniu się nalotów na sprzęcie,
  • zanieczyszczeniu chłodziwa.

Pompa chłodziwa CNC podaje ciecz chłodząco-smarującą. W efekcie odpowiada za efektywność obróbki skrawaniem na mokro. Prawidłowo dobrana i zastosowana zmniejsza zużycie sprzętu i pozytywnie wpływa na jakość wyrobów. Czynnik roboczy zapewnia większą precyzję pracy narzędzia, zapobiega powstawaniu mikrouszkodzeń na obrabianej powierzchni oraz skutecznie usuwa problematyczne wióry.

Żeby pompa chłodziwa CNC spełniała swoje funkcje i działała bez zarzutu, warto ją kupić u renomowanego dostawcy. To gwarancja jej prawidłowej pracy, wieloletniej żywotności oraz solidności wykonania.

Artykuł sponsorowany

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Złodziej elektrycznej hulajnogi zatrzymany na gorącym uczynku

Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu