5-letnie dziecko pod opieką nietrzeźwej matki

- Kategoria: Na sygnale
0

Sąd rodzinny zajmie się rozpatrzeniem sytuacji 5-letniego chłopca, którym opiekowała się kompletnie pijana matka. Nieodpowiedzialna matka miała przekazać opiekę nad dzieckiem swojemu bratu, który również był nietrzeźwy. Sytuację uratowała sąsiadka – zobowiązała się zająć dzieckiem do czasu wytrzeźwienia jego matki. Zadaniem sądu będzie zbadanie zaistniałej sytuacji pod kątem narażenia dziecka na utratę zdrowia lub życia, za co kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (23.09.2022r.) dzięki otrzymanym informacjom, policjantom w porę udało się wyzwolić dziecko z rąk pijanych opiekunów. Do patrolu policji podeszła zaniepokojona kobieta i przekazała informacje o niebezpiecznej sytuacji. Przekazana wiadomość dotyczyła kobiety, która znajdując się w stanie silnego upojenia alkoholowego, miała zajmować się dzieckiem. Funkcjonariusze postanowili to sprawdzić.

Policjanci ustalili dokładny adres, pod którym miała mieszkać nieodpowiedzialna matka. Po wejściu do lokalu mundurowi zastali w nim 34-letnią kobietę, jej 40-letniego brata i 5-letniego chłopca. Od dorosłych domowników wyczuwalna była woń alkoholu, ich stan świadomości zdradzała również bełkotliwa mowa i problemy z utrzymaniem równowagi.

Badanie alkomatem zweryfikowało stan trzeźwości lokatorów. Okazało się, że w organizmie kobiety – matki, krążyło ponad 3,5 promila alkoholu. Jej brat, pod którego opieką pozostawiła swoje dziecko, również był nietrzeźwy – badanie alkomatem wykazało obecność 1,3 promila alkoholu. Z pomocą przyszła znajoma rodziny, która do czasu wytrzeźwienia rodziców zobligowała się do opieki nad 5-letnim chłopcem.

Dokumentacja z przeprowadzonej interwencji zostanie przesłana do sądu rodzinnego i nieletnich, który zbada sytuację pod kątem narażenia 5-latka na niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia, za co kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci apelują o zachowanie wstrzemięźliwości zwłaszcza, gdy ma się pod opieką dzieci. Nie zapominajmy również o obywatelskim obowiązku zgłoszenia niebezpieczeństwa najbliższej jednostce Policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112! Każdy ma wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy.

Źródło: kMP Olsztyn (rp/kh)

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Studencie, pamiętaj o ubezpieczeniu – komunikat NFZ

Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po