4. miejsce Powiatu Olsztyńskiego w Rankingu Gmin i Powiatów
Powiat Olsztyński zajął czwarte miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów za rok 2014 w kategorii „Powiaty powyżej 120 tysięcy mieszkańców”.
Olsztyński samorząd w porównaniu do ubiegłego roku awansował o cztery pozycje.
Rywalizacja jest co roku zacięta i bardzo nas to cieszy, ponieważ chcemy, aby samorządy pokazywały czym się zajmują i jak im to wychodzi – mówi Artur Duda ze Związku Powiatów Polskich. – Powiat olsztyński rywalizuje wśród największych samorządów, a konkurencja jest tam naprawdę duża. W tej edycji udało wam się pokonać takie powiaty jak: cieszyński i myślenicki, które co plasują się zazwyczaj w czołówce rankingu.
Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów prowadzony przez Związek Powiatów Polskich to jedyny w Polsce tego rodzaju ranking samorządów zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking trwa przez cały rok.
Utrzymanie przez dany samorząd pierwszego miejsca w Rankingu co najmniej do końca danego roku, zgodnie z regulaminem, pozwala na uzyskanie tytułu „Dobrego Polskiego Samorządu”. Tytuł taki przysługuje tylko liderowi rankingu na koniec danego roku.
Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców
- Powiat Kielecki – honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2014
- Powiat Poznański
- Powiat Bielski (śląskie)
- Powiat Olsztyński
- Powiat Cieszyński
- Powiat Myślenicki
- Powiat Jarosławski
- Powiat Żywiecki
- Powiat Kartuski
- Powiat Koniński
Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy się w czołówce najlepszych powiatów w kraju, w prestiżowym rankingu Związku Powiatów Polskich – mówi Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. – Traktuję to jako mobilizację do dalszej, wytężonej pracy na rzecz mieszkańców powiatu.
Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w jedenastu grupach tematycznych takich jak:
- działania proinwestycyjne i prorozwojowe
- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego
- rozwój społeczeństwa informacyjnego
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego
- umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji
- promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej
- promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu
- wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej
- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
- współpraca krajowa i międzynarodowa
- działania promocyjne
Kolejność w Rankingu uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz zrealizowanych projektów.