Ciekawostki

IV edycja programu „Scrabble w szkole”

Trwa IV edycja programu Scrabble w szkole. To program edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Bierze w nim udział ponad 1000 szkół.

Celem programu jest promocja gry w Scrabble® jako doskonałego narzędzia pomocowego w nauczaniu oraz sposobu na urozmaicenie lekcji, zajęć świetlicowych czy bibliotecznych. Gra w Scrabble® pomaga w nauce języka polskiego, ortografii, matematyki i języków obcych. Uczy podejmowania strategicznych decyzji, logicznego myślenia, gry fair play i rozwija.

Ważną zaletą programu jest możliwość jego dostosowania i wykorzystania zgodnie z potrzebami nauczycieli prowadzących zajęcia. Nie narzuca on tylko jednego sposobu prowadzenia zajęć i wykorzystania gry Scrabble®. Umożliwia natomiast realizację własnych pomysłów, w oparciu o pewne zasugerowane schematy.

Według eskpertów z Polskiej Federacji Scrabble poziom IV edycji programu jest wyjątkowo wysoki: Jako osoby współtworzące ten program chcemy pokazać, że Scrabble® to nie tylko fascynująca gra, ale także narzędzie, które można wykorzystać w różny sposób. Scrabble® kształcą język ojczysty, spostrzegawczość i pamięć wzrokową, a także rozwijają koncentrację, umiejętności matematyczne i logiczne myślenie. Poziom wykonywanych przez uczniów zadań jest bardzo wysoki. Widać fantastyczną kreatywność w poszukiwaniu nowych słów a „scrabblowa” wyobraźnia pozwala uczniom na odkrywanie tajników języka polskiego. Widać, że Scrabble® są dla uczniów twórczą zabawą – i taki właśnie był nasz cel.- powiedział Sławomir Wolski, ekspert tegorocznej edycji.

Małgorzata Mierzejewska-Wawryków, kierownik redakcji TVP ABC twierdzi, że IV edycja Scrabble w szkole cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych widzów: ,,Scrabble w szkole’’ to przede wszystkim program edukacyjny. Gra w Scrabble pomaga w  nauce języka polskiego, ortografii, matematyki i języków obcych. Uczy podejmowania strategicznych decyzji, logicznego myślenia, gry fair play, rozwija kreatywność. Taka też jest specyfika naszego kanału, który proponuje programy i magazyny edukacyjne rozbudzające ciekawość i wyobraźnię najmłodszych widzów. Cieszymy się, że za pośrednictwem patronatu możemy wspierać szczytną ideę programu i zachęcić do uczestnictwa.

Aby przystąpić do programu nauczyciel bądź pedagog rejestruje szkołę na stronie www.scrabblewszkole.pl. Następnie wraz z uczniami rozwiązuje zadanie startowe i przesyła je drogą mailową. Zadanie oceniane jest przez ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble.

Pozytywnie rozwiązane zadanie wiąże się z przystąpieniem do programu, a szkoła otrzymuje tzw. pakiet startowy, który zawiera zestawy gier Scrabble. Zadania przygotowywane są przez ekspertów z Polskiej Federacji Scrabble. Oni także wyłaniają zwycięzców, do których wysyłane są nagrody (zarówno do uczniów jak i nauczycieli).

Mając na uwadze duże zainteresowanie szkół, które organizują turnieje gry w Scrabble®, organizator Scrabble w szkole, firma Mattel Poland, zdecydowała o ufundowaniu nagród dla zwycięzców trzech wybranych turniejów. Aby otrzymać wsparcie w postaci nagród w trakcie trwania IV edycji programu, należy przedstawić kreatywny pomysł na formułę i zorganizowanie turnieju. Pomysły należy przesłać na email: kontakt@scrabblewszkole.pl do 30 kwietnia 2015r..

Dbając o wysoki poziom merytoryczny programu powołaliśmy Radę Programową, którą tworzą: pisarka Monika Szwaja, Dr Ewelina Kwapień z Fundacji Języka Polskiego, Eksperci z Polskiej Federacji Scrabble: Sławomir Wolski i Krzysztof Obremski.

Patronat Honorowy nad programem objęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Wśród partnerów programu znajdują się: 7 Kuratoriów Oświaty, Polska Federacja Scrabble, Fundacja Języka Polskiego, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty.

Partnerzy medialni to TVP ABC, Głos Nauczycielski i Świat Gier Planszowych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w programie i rozwiązywania zadań Scrabble®. Scrabble w szkole to przede wszystkim dobra zabawa. Być może wśród Was jest obecny bądź przyszły mistrz Scrabble®!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*