21 marca – Międzynarodowy Dzień Lasów

- Kategoria: Ciekawostki
0

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Polsce zbiega się w czasie z Międzynarodowym Dniem Lasów ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne obchody będą odbywały się pod hasłem „Lasy, Klimat, Zmiana”.

Międzynarodowy Dzień Lasów (ang. International Day of Forests) – święto obchodzone 21 marca, ustanowione 28 listopada 2012 roku przez Zgromadzenie gromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie od 2013 roku.

W tym dniu przypominane jest, jak ważny jest las w życiu człowieka. Lasy są nieodłączną częścią naszego życia, zapewniają ochronę, bioróżnorodność i chronią przed zmianami klimatu. Lasy to także źródło pracy, schronienia i pożywienia. O ich dobry stan dbają na co dzień leśnicy, w tym dniu szczególnie przypominając, że to dobro nas wszystkich. Życie na Ziemi w dużej mierze jest możliwe dzięki lasom.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Lasy zajmują 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha.

Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzanych jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”. Te są dostępne dla wszystkich przez cały rok. Tymczasem, jak pokazują badania ośrodka PBS, 28 proc. społeczeństwa w ogóle nie bywa w lesie, a kolejne 38 proc. bywa w nim sporadycznie.

Facebook Comments

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Dach Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie zostanie wyremontowany

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbył się