Polecane artykuły

Zewnętrzne warunki wpływające na projekt budowy domu

Każda działka usytuowana jest w określonych warunkach urbanistycznych, które wpływają na konkretne możliwości jej zabudowy. To one decydują o ilości kondygnacji, rodzaju dachu i wielu innych elementach.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Sporządzany jest przez odpowiedni urząd gminy na określony okres czasu. Z punktu widzenia inwestorów to najważniejszy dokument określający nie tylko tereny przeznaczone pod budowę, ale także wiele czynników, które muszą być uwzględnione. Dotyczy to przede wszystkim przeznaczenia terenu (zabudowa indywidualna, komercyjna, przemysłowa), zasad ochrony środowiska, zasad ochrony dóbr kultury, charakteru i intensywności zabudowy, scalania i podziału parcel.

Kupując działkę koniecznie trzeba sprawdzić jej uwzględnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że na wybranej parceli nie ma możliwości wybudowania domu piętrowego lub ze spadzistym dachem.

Warunki zabudowy

W sytuacji, kiedy działka nie jest uwzględniona w planie zagospodarowania przestrzennego, trzeba wystąpić z wnioskiem o warunki zabudowy. Uwzględniają one sąsiedztwo innych budynków, dostęp do drogi publicznej, warunki ochrony środowiska, stan uzbrojenia lub możliwość wykonania przyłączy. Warunki zabudowy musimy uzyskać także w sytuacji przekwalifikowywania statusu działki z rolnej na budowlaną.

komin-zewnetrzny

Ważne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę

Oprócz ogólnych warunków zabudowy zarówno miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jak i warunki zabudowy zawierają wskazówki szczegółowe, które muszą być uwzględnione w konkretnym projekcie domu. Dotyczą one kąta nachylenia dachu, standardowe waha się między 30 a 50 stopni. Warto więc sprawdzić, czy możliwe jest budowanie dachu płaskiego lub bardziej spadzistego.

Kolejna sprawa to szerokość elewacji, czasami nawet na dużej działce nie można postawić domu o szerokiej elewacji, projekt powinien uwzględniać jej maksymalne rozmiary. Podobnie wygląda sprawa z całkowitą powierzchnią zabudowy, np. względy ochrony środowiska mogą nakazywać mniejszą zabudowę, niż wynikałoby to z wymiarów działki.

country_flash

I ostatnia istotna kwestia to wysokość budynku i ilość kondygnacji. Tą pierwszą określają wymiary od podłoża do najwyższego punku (kaletnicy), o tej drugiej najczęściej decyduje charakter zabudowy budynków sąsiednich.

Choć uwarunkowania wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mogą wydawać się bardzo trudne, to jednak można znaleźć wiele gotowych projektów (https://pracownia-projekty.dom.pl) spełniających te warunki lub nadające się do szybkiej adaptacji.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*