Zakończył się remont zabytkowego wiaduktu kolejowego nad rzeką Łyną

Zakończył się remont zabytkowego wiaduktu kolejowego nad rzeką Łyną

- Kategoria: Wiadomości
0

wiadukt-olsztyn

Remont 144-letniego wiaduktu znajdującego się w pobliżu ulic Artyleryjskiej, Żarskiej i Wyzwolenia w Olsztynie dobiegł końca. Dzięki wykonanym pracom obiekt odzyskał swój dawny blask.

Prace przy zabytkowym moście kolejowym nad rzeką Łyną w Olsztynie trwały od połowy września br. Na modernizację wiaduktu Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyła około 3 mln złotych.

Wykonana została m.in. nowa izolacja, odwodnienie obiektu, wymieniono tory oraz oraz uporządkowano nasypy kolejowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku. Prace objęły także czyszczenie i renowację kamiennych gzymsów i elementów ozdobnych, które są objęte nadzorem konserwatorskim. Remont drugiego wiaduktu PKP PLK planuje przeprowadzić najprawdopodobniej w przyszłym roku.

Zespół wiaduktów kolejowych nad rzeką Łyną został zbudowany w XIX wieku. Pierwszy z nich powstał w latach 1872–1873. W tym czasie uruchomiono pierwsze połączenia kolejowe prowadzące z Olsztyna do Czerwonki i Ostródy. Wiadukt składa się z trzech arkad zbudowanych na masywnych filarach. W 1892 zbudowano bliźniaczy wiadukt (południowy). W 1977 starszy wiadukt został wpisany na listę zabytków architektury. Wysokość wiaduktów sprawia, iż pasażerowie podróżujący przejeżdżającymi nimi pociągami, mają okazję podziwiać niemal całą panoramę miasta.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Strażacy OSP z nowym sprzętem

Zarząd województwa podzielił środki na wsparcie Ochotniczych Straży