Kultura

WAMA Film Festival – podsumowanie czwartego dnia festiwalu

Kolejny dzień olsztyńskiego festiwalu zakończony. Dziś fani kina mogli zobaczyć 13 filmów krótkometrażowych w ramach Konkursu Filmów Krótkich. A już jutro odbędzie się ceremonia finałowa, na której poznamy zwycięzców obu konkursów WAMA Film Festival.
Od godzin porannych olsztyńska widownia mogła zobaczyć 13 filmów krótkometrażowych podejmujących temat wielokulturowości, stworzonych w głównej mierze przez młodych filmowców. Filmy oceniało Jury w składzie: Jerzy Hoffman (Przewodniczący), Hanna Polak, Cezary Harasimowicz. Filmy oglądało i swoje wyróżnienie przyzna także Jury Mniejszości Kulturowych, nagradzając film ukazujący wielokulturowość i wspólne funkcjonowanie różnych grup etnicznych. Przewodniczącym Jury jest Marek Wiktor Leyk – Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pomiędzy projekcjami filmów krótkich odbyło się dodatkowe wydarzenie: Norwesko-Polska Akademia Filmu i Fotografii, w ramach której Janusz Kondratiuk spotkał się z olsztyńską widownią, by opowiedzieć o reżyserii w filmie fabularnym. Przewodniczący Jury Konkursu Głównego zaprezentował kilka wskazówek odnośnie wykonywanego zawodu: Najważniejsza w filmie jest ludzka historia. Reżyser musi stworzyć cały świat. Tym „kosmosem” muszą rządzić jakieś zasady. To musi być spójne i logiczne, bo inaczej zamienia się w bełkot – przekonywał twórca filmu „Milion dolarów”.

Na koniec przedostatniego dnia festiwalu odbyła się dyskusja z członkami Jury Konkursu Filmów Krótkich, które omówiło zaprezentowane tytuły z publicznością. Cezary Harasimowicz zwrócił uwagę na pewien schemat stosowany przez młodych twórców: Stałą tendencją w filmach, zwłaszcza szkolnych, jest wprowadzenie głównego bohatera w pierwszej scenie tyłem. To jest pewna maniera, prawdopodobnie tak operatorzy chcą prowadzić kamerę.

Jerzy Hoffman wspomniał film konkursowy „Charon” podejmujący tematykę aborcji: Charon zostawił mnie w poważnej rozterce i z mieszanymi uczuciami. Czy odważyłbym się, ucząc się robić kino, mówić o takich sprawach? Hanna Polak podkreślała znaczenie pokory w życiu twórcy: Trochę szalejemy na punkcie nagród. Potrzebna jest nam czasem pokora.

Dzień zakończyła projekcja filmu „Minkowski | Saga” z udziałem twórcy – Rafaela Lewandowskiego. Już jutro w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się ceremonia finałowa, na której poznamy laureatów oby konkursów WAMA Film Festival. W trakcie uroczystości odbędzie się koncert muzyki filmowej autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza.

Wystąpi także Mary Komasa i vj Emiko. Gala rozpoczyna się o godz. 19.00, bilety można kupić na stronie i w kasie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*