Straż Miejska przypomina o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach psów

Straż Miejska przypomina o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielach psów

- Kategoria: Wiadomości
0

pies-1d

W związku z dużą ilością zgłoszeń jakie w ostatnim czasie wpłynęły do dyżurnego Straży Miejskiej dotyczących pozostawiania psów bez stałego nadzoru, funkcjonariusze przypominają o obowiązkach ciążących na właścicielach czworonogów.

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Olsztyna dotyczącą utrzymania czystości i porządku w gminie osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązani do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego poprzez:
1) sprawowanie właściwej opieki nad zwierzętami, a w szczególności nie pozostawiania ich bez stałego i skutecznego dozoru;
2) stosowania środków ochrony niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa innych osób oraz utrzymania czystości w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku;
3) zabezpieczenie przed wydostaniem się zwierząt domowych (t.j. ssaków, w tym gryzoni, gadów, płazów, ptaków, stawonogów, w tym pajęczaków i owadów) z pomieszczeń, w których są utrzymywane.

Ponadto właściciele psów są zobowiązani do:
1) wyprowadzania psów na tereny przeznaczone do wspólnego publicznego użytku na uwięzi z zastrzeżeniem pkt. 2 i tylko przez osoby, które są w stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem, a psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu ponadto w kagańcu i wyłącznie przez osoby dorosłe;
2) zwalniania psa z uwięzi bez kagańca wyłącznie na terenie nieruchomości ogrodzonej w sposób uniemożliwiający opuszczenie jej przez psa;
3) uprzątnięcia psich odchodów, umieszczenia ich w torebkach na psie obchody i wrzucenia do pojemnika na odpady

Osobom utrzymującym zwierzęta domowe zakazuje się prowadzenia hodowli zwierząt domowych, która pogarsza warunki zdrowotne, sanitarne i porządkowe otoczenia lub powoduje zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody i inne uciążliwości.

Od początku 2017 roku do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło 335 zgłoszeń od mieszkańców Olsztyna dotyczących niewłaściwego sprawowania opieki nad czworonogami.

Źródło: SM w Olsztynie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Potrącenie rowerzysty na trasie Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego