Policyjne zatrzymania sprawców kradzieży rowerów

Policyjne zatrzymania sprawców kradzieży rowerów

- Kategoria: Na sygnale
0

fot. mat. policjifot. mat. policji

Olsztyńscy policjanci zatrzymali w sumie 10 osób odpowiedzialnych za kradzieże rowerów, włamania i paserstwo. Część skradzionych jednośladów została odzyskana. Funkcjonariusze ustalają osoby, które zdecydowały się na kupno skradzionego roweru po okazyjnej cenie. Za paserstwo grozi im kara 5 lat pozbawienia wolności. Jak mówią policjanci, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Od początku roku do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Policjanci z Wydziału Kryminalnego od razu zajęli się wyjaśnianiem tych przestępstw. Wśród typowanych sprawców były młode osoby, które miały to robić w celach zarobkowych.

Rowery ginęły z różnych miejsc. Były to klatki schodowe, garaże, piwnice oraz okolice szkół i galerii. Jak ustalili policjanci, na terenie Olsztyna działały trzy różne grupy przestępcze. To sprawcy miedzy 19. a 34. rokiem życia. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 10 osób, którym przedstawili zarzuty włamań, kradzieży i paserstwa. Wszyscy to mieszkańcy Olsztyna i powiatu.

Z zebranych materiałów wynika, że skradzione jednoślady w większości przypadków były przez sprawców natychmiast sprzedawane m.in. dla tzw. paserów. Na przykład specjalistyczny rower warty około 4 000 zł znajdował nowego właściciela za jedyne… 100 zł.

Funkcjonariusze odzyskali część rowerów, jednak większość została już sprzedana. To właśnie do tych osób próbują dotrzeć teraz policjanci.

Za kradzież sprawcom grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Z tą samą karą może się liczyć także osoba, która rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabyła lub pomogła w jej ukryciu, co także jest przestępstwem – tzw. paserstwem.

Policjanci zapowiadają, że sprawa jest rozwojowa i nie wykluczone są kolejne zatrzymania.

Niewątpliwie pomocne będzie ustalenie personaliów osób zamieszczonych w poniższych materiałach. Mężczyzna ze zdjęć poszukiwany jest do sprawy kradzieży dwóch rowerów w okresie 17-18 marca na ul. Żółtej w Olsztynie. Mężczyźni, których nagrał monitoring kradzieży dokonali na ulicach Pstrowskiego i Kołobrzeskiej.

kradziez-roweru


Wszystkie osoby, które widziały tych mężczyzn i mają informacje na ich temat proszone są o kontakt z olsztyńską policją pod numerem tel. 89 522 38 31 lub pod numerami alarmowymi 997 i 112. Informacje można także przekazać mailowo na adres mariola.plichta@olsztyn.ol.policja.gov.pl

Źródło: KWP Olsztyn (MP/TM)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

W sobotę otwarcie Aquasfery. Zobacz na jakich zasadach będzie można korzystać z basenów

W sobotę, 6 czerwca 2020 roku o godz.