Policjanci szkolą się z obsługi terminali płatniczych

Policjanci szkolą się z obsługi terminali płatniczych

- Kategoria: Wiadomości
0

terminal-platniczy.jpg

W garnizonie warmińsko-mazurskim policjanci ruchu drogowego szkoleni są przez producenta terminali płatniczych z obsługi tych urządzeń. Ma to w przyszłości usprawnić opłatę nałożonych na kierowców mandatów karnych.

Terminale płatnicze, to elektroniczne urządzenia do bezgotówkowego uiszczania grzywny nałożonej w drodze postępowania mandatowego. Osoba ukarana mandatem karnym będzie mogła dokonać płatności w miejscu kontroli drogowej kartą płatniczą.

Z pewnością jest to udogodnienie dla kierowców, którzy na miejscu będą mogli uiścić grzywnę. Wybór tej formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej. Ułatwi to policjantom m.in. postępowanie z obcokrajowcami.

Policjanci niejednokrotnie spotykają się z sytuacją, w której obcokrajowiec nie ma możliwości zapłacenia mandatu, bo nie ma polskiej waluty. Zazwyczaj osoby te są gotowe zapłacić mandat za pomocą właśnie karty płatniczej. Dotychczas policjanci nakładając mandat na sprawców przebywających jedynie czasowo w Polsce, musieli dowozić ich do najbliższego bankomatu bądź kantoru. Obecnie będzie to możliwe właśnie przy użyciu terminali POS. Także obywatele polscy skorzystają na tym rozwiązaniu. Dotychczas osoba taka otrzymywała mandat karny kredytowany co wiązało się m.in. z uiszczeniem opłaty poprzez Internet bądź tradycyjnie na poczcie.

Policjanci wykorzystując terminal będą przede wszystkim musieli zweryfikować czy osoba dokonująca płatności jest rzeczywiście właścicielem karty bankomatowej.

Czynności osoby korzystającej z tej formy płatności ograniczają się do wprowadzenia kodu PIN karty bankomatowej i akceptacji płatności. Czyli jest to taka sama czynność wykonywana na co dzień przez użytkowników kart bankomatowych.

Policjanci z Warmii i Mazur od 15 stycznia br. są sukcesywnie wyposażani w terminale płatnicze. Potrwa to do 9 lutego br. Łącznie w naszym regionie będzie 78 sztuk takich urządzeń. Zanim jednak poszczególne jednostki dostana terminale najpierw policjanci ruchu drogowego zostaną przeszkoleni przez producenta takiego urządzenia z zakresu obsługi technicznej.

Każda jednostka otrzyma po kilka sztuk terminali. Pierwsze takie urządzenia-6 sztuk trafiło do Komendy Powiatowej Policji w Ełku. I właśnie ci policjanci już 7-krotnie wykorzystali to urządzenie do uiszczenia mandatów za popełnione przewinienia w ruchu drogowym. Obecnie trwają prace organizacyjne związane z wprowadzeniem tych urządzeń do użytku na terenie całej Warmii i Mazur.

Źródło: KWP Olsztyn (in/kw)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Zmiana organizacji ruchu na przebudowywanej ul. Towarowej

W nocy z poniedziałku na wtorek (z 13