Policjanci przygotowują się do akcji „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”

Policjanci przygotowują się do akcji „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”

- Kategoria: Wiadomości
0

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuZdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Jak przygotować się do wyjazdów świątecznych? Jak uniknąć niepotrzebnych stresów na drodze? Jak bezpiecznie spędzić nadchodzący czas? Policjanci drogówki tradycyjnie radzą i przygotowują się do działań „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”.

Policyjne działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc” to już tradycja. Jak co roku policjanci drogówki wyruszą na drogi regionu by dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. Będą zwracać uwagę na przekroczenia prędkości, sprawdzą jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów oraz w jaki sposób przewożone są dzieci. Natężenie ruchu wzrośnie – policjanci na bieżąco będą monitorować jego płynność, tak by drogi pozostawały przejezdne.

Czas wyjazdów, czas powrotów

Największego natężenia ruchu można spodziewać się w piątkowe popołudnie, kiedy większość kierowców wyruszy w trasę. Każdy chce jak najszybciej zacząć świętowanie. Niestety często właśnie pośpiech jest przyczyną wypadków.

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto – sprawdzić płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek, nie zmieniać jeszcze opon na letnie. Kierowcy muszą sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów. Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów. By dzieci nie nudziły się w trasie trzeba zapewnić im rozrywkę – gry, książeczki, zabawki pomogą nawet najmłodszym dzieciom przetrwać długą, nużącą podróż.

Więcej patroli, więcej kontroli

Policjanci w radiowozach nieoznakowanych z videorejestratorami i oznakowanych z laserami mierzącymi prędkość będą nadzorować ruch na drogach województwa. Szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, co więcej, nikt nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość w tej kwestii. Corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć – oprócz uszczuplenia portfela ryzykujemy także własne i cudze życie. To samo dotyczy pasów – nie zapinamy ich dla uniknięcia mandatu, robimy to dla poprawy własnego bezpieczeństwa. Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierowców.

Śmigus dyngus tak, ale z rozsądkiem

Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym. Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy spowodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.

W razie wątpliwości…spacerem do komendy

Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus – dyngus, ale także czas powrotów do domu. Warto pamiętać, że mając jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu trzeźwości można podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów jednostki policji przeżywają prawdziwe oblężenie – wiele osób woli sprawdzić, czy już bezpiecznie może wsiąść za kierownicę.

Z policyjnych statystyk – jak było w minionych latach?

Działania „Bezpieczny Weekend Wielkanoc” w roku Liczba wypadków Liczba zabitych Liczba rannych Liczba kolizji Ujawnieni nietrzeźwi kierujący
18.04.2014 2 0 2 46 13
19.04.2014 8 0 11 28 25
20.04.2014 3 0 5 21 18
21.04.2014 4 0 11 22 15
RAZEM 17 0 29 117 71
03.04.2015 7 1 10 45 9
04.04.2015 5 1 5 34 6
05.04.2015 1 1 5 26 10
06.04.2015 2 0 6 10 12
RAZEM 15 3 26 115 37
Źródło: KWP Olsztyn

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Zobacz również

Koronawirus: 14 nowych zachorowań na Warmii i Mazurach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (15.08) o 771 nowych