Miesiąc po wprowadzeniu ronda turbinowego – jest bezpieczniej

Miesiąc po wprowadzeniu ronda turbinowego – jest bezpieczniej

- Kategoria: Wiadomości
5

rondo-oks-olsztyn

Jak informują olsztyńscy policjanci, liczba zdarzeń na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym na placu Ofiar Katastrofy Smoleńskiej zmalała sześciokrotnie. Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniło się tzw. rondo turbinowe, dzięki któremu już po miesiącu możemy zaobserwować pozytywne zmiany.

Nie małe obawy budziła planowana zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu OKS w Olsztynie. Od dłuższego czasu włodarze wspólnie z Policją szukali rozwiązania aby poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego na tym skrzyżowaniu. Niedawno postanowiono aby skrzyżowanie o ruchu okrężnym przekształcić z ronda na rondo turbinowe. Zmiana miała miejsce na początku kwietnia. Dzisiaj możemy mówić o znacznej poprawie bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu, liczba zdarzeń zmalała sześciokrotnie w porównaniu do analogicznego okresu z 2016 roku.

Jak wynika z obserwacji innowacyjne rozwiązanie jakim jest rondo turbinowe okazało się bardzo dobrą decyzją. Zmniejszenie liczby zdarzeń spowodowane jest zasadami poruszania się po rondzie turbinowym, które wymagają od kierującego przed wjazdem na skrzyżowanie dokonanie wyboru właściwego kierunku jazdy. Na samym skrzyżowaniu pojazdy poruszają się już bezkolizyjnie i prowadzone są przez wyniesione wysepki oraz separatory kanalizujące ruch. Również samo ustawienie ruchu na rondzie jest lekcją dla kierowców poruszania się po tego typu obiektach drogowych.

Pomimo problemów jakie rondo turbinowe sprawiało na początku da się wyraźnie zauważyć poprawę bezpieczeństwa. W porównaniu z poprzednim okresem kierowcy nie jeżdżą na pamięć, zwracają większą uwagę na oznakowanie i już przed wjazdem na skrzyżowanie zajmują prawidłowy pas ruchu. Wciąż jednak dużym problemem jest brak uprzejmości wśród kierowców – informują policjanci z KMP w Olsztynie.

Policjanci apelują również do kierowców, aby zwracali uwagę zarówno znaki pionowe jak i poziome. Bezpieczeństwo oraz komfort jazdy zależy przede wszystkim od nas samych. Bądźmy uprzejmi na drodze a inni kierowcy na pewno odwdzięczą się tym samym.

Źródło: KMP Olsztyn (RP)

5 Komentarze

 1. Jeszcze nigdzie nie widziałem żeby z ronda deupasowego zrobić jednopasowe. Stoi się po pół godziny. Z każdym waszym pomysłem na poprawę ruchu w mieście jeździ się coraz wolniej. Zmieńcie zioło bo to wam szkodzi. Przed tramwajami z jarot do centrum jechało się 15 min a taraz co najmniej 30min, nawet w nocy nie wychodzi 15min. Zmieńcie zioło albo osoby za to odpowiedzialne

 2. To rondo to porażka, Olsztyn stoi z każdej strony by do niego dojechać, chory pomysł .Czym się chwalicie że wszyscy kierowcy was przeklinają .Pewnie jeszcze ktoś za to niezłą kasę chwycił, poj…ny pomysł.

 3. olo_mistrzu

  Jest problem z włączeniem się do ruchu wjeżdżając w ul. Artyleryjską od strony Agencji Mienia Wojskowego/Sądu Rejonowego w Olsztynie/Wyżej Szkoły Informatyki. Włączając się do ruchu w ul. Artyleryjską kierowcy od razu chcą zajmować wewnętrzny pas. Tamują ruch na 2 pasach zamiast podjechać trochę w dół – gdzie ulica rozwidla się na 3 pasy – jeden do skrętu w prawo w ul. Leśną i tam zmieniać pas. Daje to możliwość wyminięcia tym pasem do skrętu w prawo. Powinna być linia ciągła przy wyjeździe od strony tych instytucji i zamieniać się w przerywaną dopiero w miejscu gdzie są 3 pasy. Upłynni to ruch, ponieważ obecnie często prawy pas jest pusty do samego ronda od tego wyjazdu, a lewy zakorkowany, aż do skrzyżowania ze światłami. Przez to ludzie z prawego pasa stoją po kilka zmian świateł wyżej, na skrzyżowaniu ze światłami. Proszę o zgłoszenie tego pomysłu zarządcy tej drogi.

 4. Czy wy jesteście oderwani od rzeczywistości. Przez „nowe” rondo turbinowe zakorkowane jest pół Olsztyna. A Policjanci się chwalą że jest bezpieczniej. Oczywiście że jest, jak ruch zamarł i wszystko stoi.

  1. Rozweselony

   Jakie pół Olsztyna?! Powiat cały a nawet pół województwa! Tylko czekać jak stanie dk7!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Redakcja oraz wydawca serwisu Wiadomosci.Olsztyn.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Zobacz również

Potrącenie rowerzysty na trasie Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego